"გვაქვს რამდენიმე ტაძარში ინფექციის გავრცელების შემთხვევები, ადამიანებს, ვინც ტაძრებში მიდიან, მოვუწოდებ, პირბადით შევიდნენ" - ამირან გამყრელიძე
დაავადებათა კონტროლის ეროვნული ცენტრის ხელმძღვანელი ამირან გამყრელიძე მოქალაქეებს რომლებიც დღეს ტაძარში მიდიან მოუწოდებს, პირბადე გამოიყენონ. მისივე თქმით, ტაძარში ინფექციის გავრცელების რამდენიმე შემთხვევა დაფიქსირდა.
რაც შეეხება ღია სივრცეში პირბადის ტარებას, ამირან გამყრელიძე ამბობს, რომ აქაც მათი მოწოდებაა პირბადის გამოყენება, თუმცა, ეს სავალდებულო ვერ გახდება და ადამიანებს ვერ დააჯარიმებენ ღია სივრცეში.
„ყოველთვის ვარ რაღაც ბალანსის მომხრე, სავალდებულო იმას ნიშნავს, რომ გარეთაც ადამიანი უნდა დააჯარიმო, ამას აკეთებს ზოგიერთი ქვეყანა, მაგრამ ჩვენ ამას ვერ შევძლებთ, გარეთ ადამიანს ვერ დავაჯარიმებთ, მხოლოდ მოვუწოდებთ, ანუ შოლტის პრინციპი არ უნდა მუშაობდეს ყოველთვის, თვითშეგნებაა ჩვენი და როცა გეუბნებით, რომ გვაქვს ზრდა და ამ ეტაპზე ამ ზრდის შემცირება შეუძლია პირბადეს, მოდი, გამოვიყენოთ ყველამ პირბადე. დღეს დიდი დღესასწაულია სვეტიცხოვლობა, ადამიანებს ვინც დღეს ტაძრებში მიდიან, მოვუწოდებ, რომ პირბადით შევიდნენ ტაძრებში და იყვნენ ტაძარში პირბადით,“ - აცხადებს ამირან გამყრელიძე.
კითხვაზე, ხშირ შემთხვევაში ტაძარში დაცული არ არის დისტანცია და ეს რამდენად უწყობს ხელს ინფექციის გავრცელებას, გამყრელიძე პასუხობს - „უნდა იყოს დაცული, უწყობს ხელს“.
"არ დავასახელებ, თუმცა, იცით, რომ ჩვენ უკვე გვაქვს შემთხვევები რამოდენიმე ტაძარში ინფექციის გავრცელების", - განაცხადა გამყრელიძემ.
ათეისტი
რავი, ჩვენ ტაძარი და წირვა-ლოცვა დაგვიფარავსო და ეგ როგორ მოხდა?
დღეიდან პირბადის ტარება ღია სივრცეშიც სავალდებულო ხდება - რამდენი ლარით დაჯარიმდებით, თუ წესს დაარღვევთ?
"31 ოქტომბერს სასწრაფოს გამოძახების მოტივი სუნთქვის გაძნელება იყო..." - ამირან გოგიტიძე არ ადასტურებს, რომ 27 წლის პაციენტზე ჰოსპიტალიზაცია დაგვიანდა
მარტვილში კორონავირუსით 31 წლის ქალი გარდაიცვალა - "ნერვული სისტემის პრობლემები ჰქონდა, უეცრად გაუჩერდა ფეხი"