"სასტუმროებში სამკურნალოდ არ გადავლენ ბავშვები და 65 წელს გადაცილებული პაციენტები" - საკარანტინო სივრცეში ინფიცირებულების მკურნალობა დღეიდან იწყება
ჯანდაცვის მინისტრის, ეკატერინე ტიკარაძის განცხადებით, კორონავირუსით ინფიცირებული პაციენტების გარკვეული ნაწილის საკარანტინო სივრცეში მკურნალობა დღეიდან დაიწყება.
როგორც მინისტრმა საკოორდინაციო საბჭოს სხდომის შემდეგ განაცხადა, სასტუმროებში სამკურნალოდ არ გადავლენ არასრულწლოვნები და 65 წელს გადაცილებული პაციენტები. მისი განმარტებით, მკურნალობას საკარანტინო სივრცეში უსიმპტომო პაციენტები გაივლიან.
„დღეიდან სამ დიდ ქალაქში - თბილისში, ბათუმსა და ქუთაისში ამოქმედდება სასტუმროს მომსახურებით კარანტინში პაციენტების მკურნალობა. ბათუმში უკვე მიმდინარეობს საავადმყოფოდან პაციენტების სასტუმროში გადაყვანა. კლინიკურ ჯგუფთან ერთად განვსაზღვრეთ ის პროტოკოლი, რომლის მიხედვითაც ჩვენი ექიმები იხელმძღვანელებენ. შემდეგი მიდგომა იქნება, 65 წელზე ზევით პაციენტებს არ გადავიყვანთ სასტუმროებში და 18-დან 65 წლამდე ადამიანები, რომლებსაც კოვიდ ინფექცია აქვთ დადასტურებული და ამავე დროს არ აქვთ არანაირი თანმხლები ქრონიკული დაავადება, უსიმპტომობის შემთხვევაში შესაძლებლობა ექნებათ მკურნალობა გაიარონ სასტუმროების ქსელში.
პირველ ეტაპზე სამი სასტუმროა გამოყოფილი, რომელიც სრულად აკმაყოფილებს მოთხოვნებს. კოვიდინფიცირებულებისთვის არის 600 საწოლი საავადმყოფოებში, აქედან დატვირთულია 65%. არსებობს რესურსი, რომ იქ მოთავსებული პაციენტები გადავიყვანოთ სასტუმროებში. ბათუმში მოხდა გაფილტვრა და ბათუმში ჰოსპიტალებში მოთავსებული პაციენტების 15% დღეს გადავა სასტუმროში“, - განაცხადა მინისტრმა.
ეკატერინე ტიკარაძის განცხადებით, ამ დროისთვის საავადმყოფოებში კორონავირუსით ინფიცირებულებისთვის გამოყოფილი საწოლფონდის 65% დატვირთულია.
„ამ ეტაპისთვის საქართველოში კოვიდინფიცირებულებისთვის გამოყოფილია 600 საწოლი საავადმყოფოებში, დატვირთვა არის 65%. ამ დატვირთვის შემთხვევაშიც, არის რესურსი, რომ იქ მოთავსებული პაციენტები სასტუმროებში გადავიყვანოთ“, - განაცხადა ტიკარაძემ.
როგორც მინისტრმა საკოორდინაციო საბჭოს სხდომის შემდეგ განაცხადა, კორონავირუსით ინფიცირებული პაციენტების საკარანტინო სივრცეში მკურნალობა თბილისში, ბათუმსა და ქუთაისში მდებარე სამ სასტუმროში დღეიდან დაიწყება.
„65 წელზე ზევით პაციენტებს არ გადავიყვანთ სასტუმროებში და 18-დან 65 წლამდე ადამიანები, რომლებსაც კოვიდინფექცია აქვთ დადასტურებული და ამავე დროს არ აქვთ არანაირი თანმხლები ქრონიკული დაავადება. უსიმპტომობის შემთხვევაში შესაძლებლობა ექნებათ მკურნალობა გაიარონ სასტუმროების ქსელში. ბათუმში მოხდა გაფილტვრა და ბათუმში ჰოსპიტალებში მოთავსებული პაციენტების 15% დღეს გადავა სასტუმროში“, - განაცხადა მინისტრმა.
ჯერ ამბობდა სახლში იმკურნალონო ,სანიკიძის დედა არ მოკვებოდა სახლშ რომ არ ემკურნალა, ეხლა ამბობ იქო, ცოტა აზრზე მოდი რას ამბობ , სასაკლაოდ გინდ აქციო შენი. მსუბუქი ტვინით ქვეყანა
მარშრუტკები!!! საშიშროება! ხმას ვიღებ და მეჩხუბებიან, გვიშველეთ!!!!
"საქართველოს მოქალაქეები სავალდებულო კარანტინის გარეშე, PCR ტესტის საფუძველზე ქვეყანაში შემოსვლას ხვალიდან შეძლებენ" - ნათია თურნავა
ნათია მეზვრიშვილი არ გამორიცხავს, რომ საზოგადოებრივი ტრანსპორტით გადაადგილებაზე შეზღუდვები ისევ დაწესდეს
თურქეთმა შავ ზღვაში გაზის დამატებითი მარაგები აღმოაჩინა - რისი იმედი აქვს ერდოღანს?