როგორი იქნება ახალი 12-მეტრიანი ავტობუსები, რომლებიც თბილისში შემოდგომიდან იმოძრავებენ
თბილისის მერის კახა კალაძის განცხადებით, კომპანია "თეგეტა მოტორსი" თბილისში დამატებით 126 ერთეულ 12-მეტრიან ავტობუსს შემოიყვანს. ახალი ავტობუსები მწვანე ფერის იქნება.
როგორც კალაძემ დედაქალაქის მთავრობის სხდომაზე განაცხადა, უახლოეს მომავალში დაიწყება აღნიშნული ავტობუსების აწყობა-წარმოება და თბილისში შემოყვანა.
"თქვენ იცით, რომ ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკთან ვაწარმოებდით მოლაპარაკებებს, გამოყოფილია თანხები და გამოცხადებული იყო 12 - მეტრიან ავტობუსებზე შესყიდვა. დღეს მინდა გითხრათ, რომ ჩვენ გვყავს გამარჯვებული კომპანია „თეგეტა მოტორსი“, რომელიც ვალდებულია შემოიყვანოს 126 ერთეული „ბი ემ სის“ მარკის ავტობუსი, რომელიც იწარმოება თურქეთში.
„ბი ემ სის“ მარკის ავტობუსები არის ევროპის სხვადასხვა ქალაქებში, ბულგარეთში, ლონდონში. ჩვენ ამაზე არ ვჩერდებით და ვაგრძელებთ დამატებით ახალი ავტობუსების შემოყვანას. 126 ერთეული არის 12 - მეტრიანი გაზზე მომუშავე ავტობუსები და უკვე უახლოეს მომავალში დაიწყება აწყობა-წარმოება და შემოყვანა დედაქალაქში, რომელიც მოემსახურება თბილისს, თბილისელებს და ჩამოსულ სტუმრებს.
ჩვენ არამხოლოდ ჩანაცვლებით შემოვიფარგლებით, არამედ გვინდა შემოვიყვანოთ დამატებითი ავტობუსები იმისთვის, რომ ის კონკრეტული უბნები და რაიონები, სადაც საზოგადოებრივი ტრანსპორტი არ გადაადგილდება ან თუ გადაადგილდება, მგზავრებს დიდი ხანი ლოდინი უწევს და დისკომფორტს წარმოადგენს.
შესაბამისად, ჩვენ ამ პრობლემას მოვაგვარებთ და ყველაფერს გავაკეთებთ იმისთვის, რომ მაქსიმუმ 10 წუთი იყოს მოცდის დრო. გარდა ამისა, შემდეგი ეტაპია 18 - მეტრიანი ავტობუსები, რომლებიც ძალიან მალე გამოჩნდება დედაქალაქის ქუჩებში“, - განაცხადა კალაძემ.
სტუმარი
პრობლემა მაშინ იქნებოდა მოგვარებული, როდესაც თურქეთიდან კი არ შემოიყვანდით დედაქალაქში ტრანსპორტს, არამედ საქართველოში გადაიდგმებოდა ნაბიჯი რაიმეს წარმოებისთვის. თუმცა სკოლების საპირფარეშოების საკითხი ვერ მოგიგვარებიათ და ამას ნამდვილად არ ველოდები თქვენგან.
კალაძეს და სხვებსაც
რა საჭიროა ასეთ პატარა ქალაქში ამხელა ავტობუსების შემოყვანა ამასაც ევროსტანდარტები გავალდებულებთ?