სიახლეები თბილისის ბაგა-ბაღებში - სად არ განახლდება სწავლა 16 სექტემბერს და რა პროდუქტები ამოიღეს ბავშვების კვების რაციონიდან
თბილისის საჯარო ბაგა-ბაღებში 2019-2020 სააღმზრდელო წელი 16 სექტემბერს იწყება. რა სიახლებით ხვდება თბილისის ბაგა-ბაღები ახალ სააღმზრდელო წელს და იგეგმება თუ არა კვების რაციონში ცვლილებები - ამ და სხვა მშობლებისთვის აქტუალურ კითხვებზე გვაპასუხობს თბილისის ბაგა-ბაღების მართვის სააგენტოს ხელმძღვანელი კახაბერ გვანცელაძე.
- 2019 წელი ნამდვილად გამორჩეული იქნება თბილისის ბაგა-ბაღებისთვის. სიახლეები ბევრი გვაქვს და ძირითადად, ეს არის ინფრასტრუქტურის მიმართულებით. უპრეცედენტო და მართლაც რეკორდული მასშტაბის სარემონტო და სარეაბილიტაციო, სარეკონსტრუქციო სამუშაოები მიმდინარეობს თბილისის ბაღებში.
9 ახალი ბაღი შენდება, 9-ში კი გამაგრებითი სამუშაოები მიმდინარეობს, ასევე ვიწყებთ სადემონტაჟო ბაღების დემონტაჟს და მათ ადგილას ახლის შენებას. ეზოების რეაბილიტაცია განხორციელდა დაახლოებით, 50-მდე ბაღში, მოეწყო სხვადასხვა სპორტული და სათამაშო მოედნები, შეიცვალა ბაღებში ინფრასტრუქტურა, გარემონტდა ღობეები.
- რომელ ბაღებში არ განახლდება სააღმზრდელო პროცესი, სარემონტო სამუშაოების ან სხვა მიზეზების გამო?
- სარეკონსტრუქციო, სარებილიტაციო სამუშაოების გამო, სწავლა მოგვიანებით, ოქტომბრის დასაწყისში დაიწყება სამ ბაღში. ეს გახლავთ 126-ე ბაღი; 144-ე ბაღი და მე-12 ბაღი, დანარჩენ ბაღებში სწავლა დაიწყება 16 სექტემბერს.
- კვების რაციონში ხომ არ იგეგმება რამე ცვლილება?
- მხოლოდ მინიმალური ცვლილებები განვახორციელეთ, რაც კალორაჟის და მენიუს მკვეთრ ცვლილებას არ იწვევს. აი, მაგალითად რაციონიდან ამოვიღეთ მჟაუნა და სუნელები, ქათმის კატლეტი შეიცვალა ქათმის მოხარშული ხორცით და ბოსტნეულის გარნირით წაიკითხეთ ვრცლად