- გარკვეული ენდოკრინოლოგიური დაავადებები (ფარისებრი ჯირკვლის ფუნქციის დარღვევა; კუჭქვეშა ჯირკვლის ფუნქციის დარღვევა და ა.შ).
- საჭიროა თუ არა ვიცოდეთ სიმსუქნის მიზეზი?
- დიახ, ამისათვის საჭიროა სამედიცინო გამოკვლევების ჩატარება, რადგან ზოგიერთ შემთხვევაში სიმსუქნე მხოლოდ ფარული თუ აშკარა ქრონიკული დაავადების თანმხლები ფონია და სიმპტომია. ასეთ დროს მხოლოდ დიეტა საკმარისი არ არის, ადამიანს სჭირდება ძირითადი დაავადების დიაგნოსტიკა და სამკურნალო ღონისძიებების მთელი კომპლექსი.
- შესაძლოა გემრიელად ვიკვებოთ და წონაც შევინარჩუნოთ?
- საერთოდ ადამიანის კვების რაციონი უნდა იყოს კომფორტული, დაბალანსებული, კერძები ტექნოლოგიურად სწორად მომზადებული და გემრიელი. ასეთი რაციონი ყოველთვის გვაძლევს საშუალებას წონა და მადა ვაკონტროლოთ.
- დღეში რამდენჯერ ვიკვებოთ და რა რაოდენობით? აუცილებელია თუ არა საუზმე და რითი დავიწყოთ დღე?
- კარგია რეგულარული და ჯერადი კვება, რომლის უპირატესობები შემდეგშია:
• საჭმლის მომნელებელი სისტემის თანაბარი დატვირთვა;
• საკვების სრული დამუშავება და მონელება;
• საკვები ნივთიერებების უკეთ ათვისება;
• ორგანიზმის შიდა გარემოს მდგომარეობის შენარჩუნება სასიცოცხლოდ აუცილებელი ნივთიერებების დროულად მიწოდების შედეგად.
ამ დროს ერთ ჯერზე მიღებული საკვები არ უნდა აღემატებოდეს 300-400 გრამს. საუზმე მნიშვნელოვანია, რადგან ნივთიერებათა ცვლის სიჩქარე ყველაზე მაღალია სწორედ დილით, 6-დან -12სთ- მდე, რასაც მრავალი ფაქტორი განსაზღვრავს. ბევრი ადამიანი ამბობს, რომ დილით არ შეუძლია პირში ლუკმის ჩადება, სცადეთ, წინა ღამით ნუ მიირთმევთ მსუყე საკვებს, ასე არც თქვენი ორგანიზმი დაიღლება ღამის განმავლობაში, რადგან მასაც მოსვენება სჭირდება, დილითაც ჯანსაღი შიმშილის გრძნობით გაგეღვიძებათ...წაიკითხეთ სრულად