სურსათის ეროვნული სააგენტო მშობლებს მიმართავს, ბავშვთა კვებაში არ გამოიყენონ ეს პროდუქტი
"მოქალაქეებს ვურჩევთ, არ შეიძინონ და 6 თვემდე ასაკის ბავშვების კვებისთვის არ გამოიყენონ რძე, რომელიც არ შეიცავს ლაქტოზას ე.წ. "ლაქტოზა ფრი მილქ" - ამის შესახებ, "პალიტრანიუსის" გადაცემაში "360 გრადუსი" სურსათის ეროვნული სააგენტოს სურსათის უვნებლობის დეპარტამენტის დაგეგმარებისა და ანალიზის სამმართველოს წარმომადგენელმა, თამთა მიქანაძემ განაცხადა.
მისივე თქმით, მართალია არც საფრანგეთში და არ საქართველოში დადასტურებული შემთხვევა არ ყოფილა, თუმცა საფუძვლიანი ეჭვი არსებობს, რომ ეს პროდუქტი შესაძლოა სალმონელათი იყოს დაბინძურებული.
ცნობისთვის, საფრანგეთმა ვაჭრობიდან ჩვილი ბავშვებისთვის განკუთვნილი პროდუქციის ამოღება მთელი მსოფლიოს მასშტაბით გამოაცხადა. საუბარია ფრანგული კომპანია "ლაქტაილის" (Lactail) მიერ წარმოებულ რძესა და რძის პროდუქტებზე. აღსანიშნავია, რომ "ლაქტაილის" მიერ წარმოებული რამდენიმე პროდუქცია საქართველოშიც არის იმპორტირებული და სურსათის ეროვნული სააგენტოს ინფორმაციით, ამ პროდუქციის ბაზრიდან გამოთხოვა უკვე დაწყებულია განაგრძეთ კითხვა