როგორი იყო "გორგიას" დირექტორის გატაცების გეგმა - შსს-ს მაღალჩინოსანი დეტალებზე საუბრობს
ჰიპერმარკეტ "გორგიას" დირექტორის, გია გორგოშაძის გატაცებისას ბოროტმოქმედები ელექტროშოკების გამოყენებასაც გეგმავდნენ. ამის შესახებ Ambebi.ge-ს შსს-ს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის მთავარი სამმართველოს უფროსმა მამუკა ჭელიძემ განუცხადა.
როგორც მან აღნიშნა, გამოძიებას საქმეში აქვს სხვადასხვა მასალები, მათ შორის აუდიო-ვიდეო მასალები, რომლითაც დგინდება, რომ ბოროტმოქმედები კარგად შეიარაღებული იყვნენ და ბიზნესმენის გატაცებას საკმაოდ დიდი ხნის განმავლობაში გეგმავდნენ.
მამუკა ჭელიძე ადასტურებს, რომ გატაცების შემთხვევაში, ბოროტმოქმედები ბიზნესმენისგან 5 მილიონი დოლარის გამოძალვას გეგმავდნენ. მისივე თქმით, პოლიციამ სპეცოპერაცია სწორედ იმ დღეს ჩაატარა, როდესაც გია გორგოშაძის გატაცება უნდა მომხდარიყო.
"ჯგუფი, რომელიც დავაკავეთ, საკმაოდ კარგად ორგანიზებული იყო. ჯგუფის წევრები დიდი ხნის განმავლობაში აკვირდებოდნენ ამ პიროვნების გადაადგილების და პირადი ცხოვრების გარკვეულ დეტალებს. უშუალოდ მოქმედებაზე გადავიდნენ მას შემდეგ, რაც 1 თვით ადრე იქირავეს ბინა იმავე კორპუსში, სადაც ბიზნესმენი ცხოვრობდა. ბინის ქირაობის ხელშეკრულებაც კი კონსპირაციის სრული დაცვით, უცხო ქვეყნის მოქალაქეზე დადეს. ნაქირავები სახლიდან ახდენდნენ თვალთვალს. მას შემდეგ, რაც დარწმუნდნენ გარკვეულ ტექნიკურ საკითხებზე, მათ დაიწყეს გატაცების განხორციელებაზე ფიქრი. 11 ოქტომბერი იყო დღე, როდესაც მათ უნდოდათ მოეხდინათ ბიზნესმენის გატაცება. მათ ჰქონდათ გარკვეული შეიარაღება, მათ შორის ცეცხლსასროლი იარაღები, ელექტროშოკები და ა.შ. განიხილავდნენ თავისუფლების აღკვეთის სხვადასხვა მეთოდოლოგიას. მათ გარკვეული როლებიც ჰქონდათ განაწილებული, თუ ვინ როგორ ახდენდა პიროვნების გატაცებას. თუ წინააღმდეგობა იქნებოდა, რა თქმა უნდა, განიხილავდნენ ბიზნესმენისთვის ფიზიკური დაზიანების მიყენებაც, კერძოდ ელექტროშოკებით გათიშვა", - განაცხადა მამუკა ჭელიძემ.
შსს-ს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის, ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის მთავარი სამმართველოს უფროსის თქმით, საქართველოს სამი და 1 უცხო ქვეყნის მოქალაქის დაკავება სასამართლოს განჩინების საფუძველზე მოხდა.
ნახეთ ასევე: "გორგიას" დირექტორის გამტაცებლები ოჯახისგან 5 მილიონი დოლარის გამოძალვას გეგმავდნენ - გახსნილი დანაშაულის ახალი დეტალები