• განცხადების წარდგენის დღემდე კანონიერად და უწვეტად 5 წლის განმავლობაში უნდა ცხოვრობდეს საქართველოში
• გარკვეულწილად, დადგენილ ფარგლებში ფლობდეს სახელმწიფო ენას
• უნდა იცოდეს საქართველოს ისტორიისა და სამართლის ძირითადი საფუძვლები
გარდა ამისა, როდესაც პირს მოქალაქეობა ჩვეულებრივი წესით ენიჭება, მას საქართველოში სამუშაო ადგილი ან უძრავი ქონება უნდა ჰქონდეს, ჩვენს ქვეყანაში სამეწარმეო საქმიანობას ახორციელებდეს ან საქართველოს საწარმოში წილს ან აქციებს ფლობდეს: "მოქალაქეობის საკითხთა კომისია აფასებს სახელმწიფო ენის, ისტორიისა და სამართლის ძირითადი საფუძვლების ცოდნის დონის დადგენილ ფარგლებთან შესაბამისობას,"- განმარტებულია "სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოს" ვებგვერდზე.
საქართველოს მოქალაქეობის მიღება საგამონაკლოსო წესითაც შესაძლებელია, რაც პრეზიდენტის გადაწყვეტილებით, ისეთ პირს ენიჭება, რომელსაც ჩვენი ქვეყნის წინაშე განსაკუთრებული დამსახურება აქვს.
რაც შეეხება პროცედურებს, დაინტერესებულმა პირმა განცხადებით უნდა მიმართოს იუსტიციის სახლს ან სერვისების განვითარების სააგენტოს; თუ საზღვარგარეთ იმყოფება, საკონსულო დაწესებულებას ან დიპლომატიურ წარმომადგენლობას, ასევე მას შეუძლია, განცხადება თანდართული დოკუმენტაციით პირადად, საქართველოს პრეზიდენტს გაუგზავნოს. "საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის" განმარტებით, აღნიშნულ შემთხვევაში პრეზიდენტს შეუძლია პირი საქართველოს მოქალაქედ მიიღოს მიუხედავად იმისა, აკმაყოფილებს თუ არა იგი საქართველოს მოქალაქეობის მიღების ზოგად პირობებს (ანუ, მიუხედავად იმისა, მუდმივად ცხოვრობს თუ არა საქართველოში უკანასკნელი 5 წლის განმავლობაში, იცის თუ არა სახელმწიფო ენა, ისტორია და ა.შ.).
ვინ შეიძლება წარადგინოს განცხადება საქართველოს მოქალაქეობის მინიჭების თაობაზე?
"იუტიციის სახლის" ვებგვერდზე განთავსებული ინფორმაციის თანახმად, მოქალაქეობის მინიჭების მოთხოვნით განცხადება ქმედითუნარიანმა პირმა პირადად უნდა წარადგინოს. არასწრულწლოვნის შემთხვევაში, გარდა 16-დან 18 წლამდე რეგისტრირებულ ქორწინებაში მყოფი პირისა, განცხადება მისმა კანონიერმა წარმომადგენელმა უნდა წარადგინოს, ასევე მხარდაჭერის მიმღებმა პირმა მხარდამჭერის თანხმობით და დაინტერესებული პირის წარმომადგენელმა დამოწმებული მინდობილობის საფუძველზე.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოს მოქალაქეობის მიღებისა და დაკარგვის თაობაზე საკითხის განხილვისა და დასკვნის მომზადების უფლება აქვს სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს. თუმცა, ეს მოქალაქეობის მისაღებად და დასაკარგად საკმარისი პროცედურა არ არის. დასკვნა ეგზავნება საქართველოს პრეზიდენტს და მხოლოდ მას აქვს ამ საკითხებზე გადაწყვეტილების მიღების ექსკლუზიური უფლება. შესაბამისად, სანამ პრეზიდენტი არ გამოსცემს სათანადო ბრძანებულებას (ან განკარგულებას), მანამ პირი ვერ მიიღებს და ვერ დაკარგავს მოქალაქეობას, თუნდაც სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს შესაბამისი დასკვნა არსებობდეს.