XV საუკუნის ბოლოს საქართველოში ცნობილი იყო ლიტვისა და პოლონეთის ხელისუფალთა მტრული დამოკიდებულება თურქთა მიმართ და, ამიტომაც, იქაურ მესვეურებთან მოლაპარაკების გამართვა ქართველ ელჩს საიდუმლოდ დაეკისრა. მათთვის ქართველი მეფის გაგზავნილი წერილი დღემდე არ არის მიკვლეული. პროფესორ იასე ცინცაძის აზრით, ეს სრულიადაც არ გამორიცხავს სიტყვიერი დავალების ფაქტს და უნდა ვივარაუდოთ, რომ წერილებთან ერთად, ქართველ ელჩს სიტყვიერი დავალებების გადაცემაც ევალებოდა.
ქართლის მეფე კონსტანტინეს II-ის მიერ ესპანეთის დედოფლისადმი გაგზავნილი წერილი, ქართველმა და ესპანელმა ელჩებმა გააცნეს ლიტვისა და პოლონეთის ხელისუფლებას. ეს დოკუმენტი დათარიღებულია 1465 წლის 10 მარტით. დღემდე ქართულ ისტორიოგრაფიაში ითვლებოდა, რომ თარიღი შეცდომით იყო მითითებული...
პოლონეთი და საქართველო - ბრძოლაში ნაწრთობი მეგობრობა
1921 წელს საქართველოს საბჭოთა ოკუპაციის შემდეგ, ქართული ემიგრაციის ერთმა ნაწილმა, მათ შორის, სამხედრო ოფიცრებმა და იუნკრებმა თავიანთ ადგილსამყოფლად პოლონეთი აირჩიეს, რომელიც მათთვის მეორე სამშობლოდ გადაიქცა. ბევრმა მათგანმა მჭიდროდ დაუკავშირა თავისი ბედი პოლონეთს. პოლონეთში ქართველი ოფიცრობა კონტრაქტის საფუძველზე მსახურობდა. ბევრმა მათგანმა ხელი მიჰყო მეწარმეობას, საექიმო პრაქტიკას, ვაჭრობას, სწავლობდნენ და ასწავლიდნენ უმაღლეს სასწავლებლებში. ამავე დროს, ქართველ ემიგრანტებს არ დავიწყებიათ დაკარგული სამშობლო და საქართველოს გასათავისუფლებლად პოლიტიკურ თუ კულტურულ ძალისხმევას არ იშურებდნენ.
საქართველოს დამოუკიდებლობის საკითხი ფართო მსჯელობის საგანს წარმოადგენდა იმდროინდელ პოლონეთში. ამაზე ბევრს საუბრობდნენ და წერდნენ. საქართველოს შესახებ მრავალი სამეცნიერო-პოპულარული და ინფორმაციული ხასიათის ნაშრომი გამოიცა. გამოდიოდა ჟურნალები "ამირანი", «პრო პატრია», «პრო გეორგია». ქართულ თემატიკას ეკავა უმთავრესი ადგილი სერგო ყურულიშვილის რედაქტორობით გამომავალ ჟურნალში «აღმოსავლეთის ხმა». საქართველოს გათავისუფლების საკითხს დიდ ყურადღებას უთმობდნენ ჟურნალები «აღმოსავლეთი», «ფშიმერჟე» და სხვ. საქართველოში მიმდინარე მოვლენებს ეხმაურებოდა XX საუკუნის 20-იან წლებში გამომავალი ყველაზე დიდი პოლონური გაზეთი.
იოზეფ პილსუდსკი და ქაქუცა ჩოლოყაშვილი
1925 წლის 18 აგვისტოს ვარშავაში ქაქუცა ჩოლოყაშვილი ჩავიდა. მას თან ახლდა 1924 წლის აჯანყების კიდევ ერთი გმირი - გენერალი სპირიდონ ჭავჭავაძე. მათი ჩამოსვლის მთავარი მიზანი იყო პოლონეთში მყოფ ქართველ ოფიცრებსა და იუნკრებთან შეხვედრა.
ქართულ ემიგრაციაში 1924 წლის აჯანყებისა და მისი შედეგის მიმართ არაერთგვაროვანი დამოკიდებულება გაჩნდა. ამან საბოლოოდ დაქსაქსა და დააპირისპირა ქართული პოლიტიკური და სამხედრო ელიტა როგორც საზღვარგარეთ, ასევე ქვეყნის შიგნით. ამ პროცესებმა გავლენა მოახდინეს პოლონეთში მყოფ ქართულ ემიგრაციაზეც, რომელიც ორ ბანაკად დაიყო. დაპირისპირების საგანი გახლდათ პოლონეთში ქართველ ოფიცერთა მეთაური - გენერალი ალექსანდრე ზაქარიაძე და მისი მოქმედებები. ბევრი მას ბრალს სდებდა ჟორდანია-რამიშვილის შეკვეთების შესრულებაში. ამბობდნენ, რომ ხელი შეუშალა პოლონეთში მყოფ ქართველ ოფიცერთა გაგზავნას საქართველოში 1924 წლის აჯანყებაში მონაწილეობისთვის.