"რეზონანსი" - უცხოელები მიწას ვეღარ იყიდიან, მხოლოდ იჯარით შეეძლებათ აღება
უცხო ქვეყნის მოქალაქეებზე სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწა არ გაიყიდება. როგორც პარლამენტის აგრარულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე ოთარ დანელიამ "მთელ კვირასთან" საუბრისას აღნიშნა, უცხოელებს მიწის დასაკუთრების უფლება არ ექნებათ, მათ მხოლოდ იჯარით სარგებლობა შეეძლებათ და ისიც გამონაკლის შემთხვევებში.
საზოგადოებისთვის ისევ აქტუალური გახდა სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის უცხო ქვეყნის მოქალაქეებზე გასხვისების საკითხი, ვინაიდან პარლამენტის თავმჯდომარე ირაკლი კობახიძემ განაცხადა, რომ ხელისუფლება ირჩევდა შუალედურ მოდელს. ანუ სრულად არ იქნებოდა აკრძალული უცხოელებზე მიწის მიყიდვა, რაც თავის დროზე საკონსტიტუციო კომისიამაც არაკონსტიტუციურად ცნო.
თუმცა, როგორც "საერთაშორისო გამჭვირვალობის" მთავარი იურისტი თეონა ზაქარაშვილი გვეუბნება, მსგავსი ტიპის შუალედური მიდგომა, რის განხორციელებასაც უმრავლესობა აპირებს, იგივე ბლანკეტური, ანუ სრული აკრძალვის ტოლფასია.
უცხოელებზე მიწის მიყიდვის აკრძალვას "საერთაშორისო გამჭვირვალობასთან" ერთად ეწინააღმდეგებიან ოპოზიციური პარტიებიც. მათ შორის "ნაციონალური მოძრაობა", "ევროპული საქართველოსთვის" და პოლიტიკური გაერთიანება "გირჩი". ისინი მიიჩნევენ, რომ მიწის უცხოელებზე მიყიდვის სრული აკრძალვა მნიშვნელოვან ზიანს მიაყენებს ქვეყნის ეკონომიკურ მდგომარეობას.
"მიწის უცხოელებზე მიყიდვის აკრძალვა დაარტყამს ინვესტიციებს, ეკონომიკურ განვითარებას, სამუშაო ადგილების შექმნას ანუ შემოსავლების გაჩენას/ზრდას და დაგვტოვებს დიდხანს სიღარიბეში. ამასთან, მიწა ეკონომიკური აქტივი/რესურსია და იმის ხელში უნდა იყოს, ვინც უფრო ეფექტურად იყენებს, თუ მეტი კეთილდღეობა გვინდა და არა მკერდზე მუშტების ბრახუნი", - აღნიშნავს "გირჩის" თავმჯდომარე ზურაბ ჯაფარიძე.
"კორონავირუსით ინფიცირებული ბიჭი სოფელ ითხვისში სამძიმარზე იმყოფებოდა" - ჭიათურის მერი ახალ შემთხვევაზე
7-11- 21 - ყველაზე იღბლიანი რიცხვების კომბინაცია #დარჩისახლში, გაერთე და მოიგე 50 000 ლარი!
გთავაზობთ აკად. ფ. თოდუას სამედიცინო ცენტრის ნევროლოგის დალი ბერულავას რეკომენდაციებს - როგორ გავუმკლავდეთ თვითიზოლაციის დღეებს