"რეზონანსი" - ყოველი მე-5 პენსიონერია, ერი დიდი სისწრაფით ბერდება
საქართველოში ყოველი მეხუთე ადამიანი ასაკით პენსიონერია. ამ კატეგორიის წილი საერთო მოსახლეობაში წლიდან წლამდე მატულობს, რაც უდავოდ ერის დაბერების ნიშანია.
როგორც გაზეთი "რეზონანსი" წერს, სპეციალისტები ამის მიზეზად შობადობის შემცირებასა და შრომისუნარიან მოსახლეობაში მიგრაციის მაღალ დონეს მიიჩნევენ.
ოფიციალური სტატისტიკიდან ჩანს, რომ პენსიონერების რაოდენობა მუდმივად იზრდება. 9 წლის წინ ქვეყანაში ასაკით პენსიონერების რიცხვი 611 879 იყო, ხოლო მათი მომსახურებისთვის ყოველთვე 83 038 158 ლარი იხარჯებოდა, 2017 წლის მარტის მდგომარეობით კი, პენსიონერთა რაოდენობა 721 213-მდეა გაზრდილი. მათ უზრუნველსაყოფად ბიუჯეტდან 130 680 663 ლარი იხარჯება. წინა წლის ანალოგიურ პერიოდში ეს მაჩვენებელი 114 488 847 ლარი იყო, რაც 709 433 პენსიონერის უზრუნველყოფას ხმარდებოდა.
გამოდის, რომ 1 წელიწადში ასაკით პენსიონერთა რაოდენობამ 12 000-ით მოიმატა. როგორც უკვე აღვნიშნეთ, 3,7 მილიონიან ქვეყანაში ყოველი მეხუთე ასაკით პენსიონერია.
რაც შეეხება წინა წლების სტატისტიკას, 2015 წელს ქვეყანას 696 779 პენსიონერი ჰყავდა, მათზე დახარჯული ყოველთვიური თანხის მოცულობა კი 105 434 211 ლარი იყო. 2014 წელს ამ მიმართულებით 103 748 570 ლარი დაიხარჯა და ეს თანხა 686 979 პენსიონერს მოხმარდა. 2013 წელს კი ქვეყანაში უფრო ნაკლები - 683 876 პენსიონერი ცხოვრობდა.
როგორც ვხედავთ, მათი რაოდენობა საკმაოდ სწრაფი ტემპით იზრდება, რა გარკვეულწილად ერის დაბერების ნიშანია. ცხადია, ამ ხალხის საწინააღმდეგო არავის არაფერი აქვს, მაგრამ დემოგრაფიული ვითარებისთვის გაცილებით უკეთესი იქნება, თუკი ახალგაზრდა და შუახნის ხალხი მეტი იცხოვრებს ქვეყანაში.
სპეციალისტები ერთხმად აღნიშნავენ, რომ საქართველო დაბერების გზას ადგას და დიდია საფრთხე, რომ სამომავლოდ ბიუჯეტს პენსიონერთა ფინანსური უზრუნველყოფა გაუჭირდეს.
როგორც სტატისტიკოსი სოსო არჩვაძე აღნიშნავს, პენსიონერთა რაოდენობა ბევრია შრომისუნარიანი ასაკის მოსახლეობასთან მიმართებით და აღემატება დაქირავებით დასაქმებულთა რაოდენობასაც.