თუმცა, თურქეთმა უკან არ დაიხია და 12 მარტს, ადგილობრივმა პოლიციამ, ჰოლანდიის დიპლომატიური მისიების შესასვლელები დროებით გადაკეტა. გავრცელებული ინფორმაციით, უსაფრთხოების ზომები ჰოლანდიელი დიპლომატების წინააღმდეგ თურქეთის მოქალაქეების მოსალოდნელ საპროტესტო გამოსვლებს უკავშირდება..
თურქმა დემონსტრანტებმაც აღარ დააყოვნეს და სტამბოლში ნიდერლანდების საკონსულოზე თურქული დროშა აღმართეს. ისინი საკონსულოს გაუქმებას ითხოვენ. თურქეთის პრემიერ-მინისტრმა ბინალი ილდიმირმა განაცხადა, რომ ანკარა ძალიან მკაცრ პასუხს გასცემს ჰოლანდიის ხელისუფლების ქმედებებს, რომელმაც თურქი მინისტრი ფატმა ბეტიულ საიან კაია ქვეყნიდან გააძევა...
დასავლური მედიის შეფასებით, რუსეთთან ახლად დამეგობრებული თურქეთი ცდილობს, მსოფლიოს საკუთარი თამაშის წესები შესთავაზოს, რომელიც საკმაოდ ხისტია. ერდოღანს კი ამგვარი ქმედებებით ქვეყანა თვითიზოლაციისკენ მიჰყავს და მისი ოცნება, - 2023 წლისთვის, თურქეთი მსოფლიოს მოწინავე ქვეყნების ათეულში შევიდეს, ნაკლებ სავარაუდოა, რომ ახდეს...
რეჯეფ თაიფ ერდოღანმა საზღვარგარეთ მცხოვრებ თურქეთის მოქალაქეებს 16 აპრილისთვის საკონსტიტუციო ცვლილებების შესახებ რეფერენდუმში აქტიური მონაწილეობისკენ მოუწოდა და ურჩია, შეფერხებების მიუხედავად, თავიანთი მოქალაქეობრივი ვალდებულება რეფერენდუმზე ხმის მიცემით შეასრულონ... "თქვენი პოზიცია დასავლეთის ქვეყნებისა და მსოფლიო საზოგადოებისთვის საუკეთესო პასუხი იქნება", - განაცხადა თურქეთის პრეზიდენტმა.
მან საზოგადოებას მოკლე ისტორიული ექსკურსი ჩაუტარა და შეახსენა, რომ თანამედროვე თურქეთის ისტორიაში ხშირი იყო მთავრობების შეცვლა, რაც უარყოფით გავლენას ახდენდა ქვეყნის ეკონომიკაზე:
"1950 წლიდან დაწყებული დღემდე, ბოლო 67 წლის განმავლობაში, თურქეთში 48 მთავრობა შეიცვალა. დიდ ბრიტანეთში ეს მაჩვენებელი შეადგენს 15, გერმანიაში - 24. მსგავს პერიოდში აშშ-ში 17, ხოლო საფრანგეთში 11 პრეზიდენტი შეიცვალა. ეს კი იმაზე მეტყველებს, რომ ამჟამინდელი სისტემა არ მუშაობს და საჭიროა ცვლილებების შეტანა, რაც თურქეთის მომავლის უზრუნველყოფაში დაეხმარება. ჩვენი ქვეყანა თავის მიზნებს მიაღწევს 2023 წელს და მსოფლიოს წამყვანი ქვეყნების ათეულში შევა", - იმედოვნებს თურქეთის პრეზიდენტი.
რამდენიმე დღის წინ, ვლადიმერ პუტინმა და რეჯეფ ტაიფ ერდოღანმა კომპლიმენტები გაცვალეს, - "მოსკოვმა და ანკარამ პრობლემები გადალახეს, რომლებიც რუსული ბომბდამშენის Су-24-ის ინციდენტის შემდეგ წარმოიშვა", - ამის შესახებ პუტინმა ერთობლივ პრესკონფერენციაზე განაცხადა.
"ჩვენ შევძელით პროვოკაციული ქმედებებისა და ყველა პრობლემის დაძლევა. გატარდა უამრავი სამუშაო ჩვენი ურთიერთობების ნორმალიზებისთვის. მიგვაჩნია, რომ არსებობს შესამჩნევი ძვრები ჩვენს ურთიერთობებში. მიმაჩნია, რომ დღევანდელი შეხვედრით დავასრულეთ ნორმალიზაციის პროცესს" - ამის შესახებ კი ვლადიმერ პუტინთან ერთობლივ პრესკონფერენციის დასრულების შემდეგ, თურქეთის პრეზიდენტმა რეჯეფ თაიფ ერდოღანმა განაცხადა.