ზოგისთვის ბნელ და ზოგისთვის "ტკბილ" 90-იან წლებში დაწყებული ბიზნესით, ზაზა ოქუაშვილი ერთ-ერთ პირველ, "ახალ" ქართველ მილიონერად იქცა.
ბიზნესმენი, რომლის ქონებაც არაოფიციალურად რამდენიმე ათეულ მილიონ დოლარს ითვლის,"ომეგა ჯგუფის" დამფუძნებელი და ტელეკომპანია "იბერიას" მფლობელია. ბიზნესის გარდა, მისი ბიოგრაფია პოლიტიკასაც მოიცავს. ბიზნესმენი ასლან აბაშიძის გუნდის წევრი იყო და ქართულ პოლიტიკურ სივრცეში 1999 წლის საპარლამენტო არჩევნების დროს, "აღორძინების" სიით გამოჩნდა.
ბავშვობა და განათლება
ბიზნესმენი, რომელიც ბებიამ და ბაბუამ გაზარდეს, თბილისში, ვერაზე დაიბადა. იხსენებს, რომ სწავლობდა 55-ე სკოლაში, რომელიც იმ დროს საკმაოდ ცნობილი და პრესტიჟული იყო. ამის შემდეგ იყო თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო ინსტიტუტი. პროფესიით ანესთეზიოლოგ-რეანიმატოლოგი ერთ-ერთ ინტერვიუში იხსენებს, რომ თავის დროზე მშობლებისგან რჩევა მიიღო, ექიმი გამხდარიყო.
"რატომ სამედიცინო? ერთი, რომ მედიცინა მაინტერესებდა და მეორე - ყოველთვის სირთულეებისკენ მქონდა ლტოლვა და მაშინ ვფიქრობდი, რომ სამედიცინოზე ჩაბარება უფრო რთული იყო. მაშინ მეამაყებოდა გადამელახა უფრო მაღალი კონკურსი, ვიდრე იმ დროს სხვა სპეციალობებზე იყო,"- იხსენებს ოქუაშვილი.
ექიმად რესპუბლიკურ საავადმყოფოსა და ხაშურის რაიონულ საავადმყოფოში მუშაობდა. თუმცა, იმავე პერიოდში ბედი სცადა მცირე ბიზნესში, რომელიც როგორც თავად აღნიშნავს, საკმაოდ წარმატებული გამოდგა და მალე გაფართოვდა კიდეც.
პირველი ნაბიჯები ბიზნესში
ექიმ ანესთეზიოლოგ-რეანიმატოლოგის პირველი ბიზნესი ჯერ კიდევ სტუდენტობის პერიოდში, თბილისში, საირმის ქუჩაზე, პატარა თონე იყო. როგორც ერთ-ერთ ინტერვიუში თავად ზაზა ოქუაშვილი აღნიშნავს, ამ მცირე ბიზნესმა ბევრი რამ ასწავლა - რა უნდა კადრს, როგორი მოქცევაა საჭირო, რა უნდა კლიენტს, რა არის გაყიდვა, შექმნა და ა.შ.
"თონე იყო პატარა მასშტაბით ის ყველაფერი, რაც დღეს მაქვს. საკმაოდ აქტიური ვიყავი და ვარ ბუნებით. მომეწონა ეს სფერო. მართალია, იმავე დროს პრაქტიკაზე რესპუბლიკურ საავადმყოფოში ვიყავი, მაგრამ გაჭირვება იყო და შესაბამისად, როცა გამოჩნდა შანსი, ეს თონე გავაკეთე".
"ომეგა" და კრიმინალური ისტორიები
გასული საუკუნის 90-იან წლებში, 27 წლის ასაკში ბიზნესმენმა კომპანია "ომეგა" დააარსა, რომელიც დღეს უკვე ჰოლდინგურ კომპანიად იქცა და რამდენიმე კომპანიას აერთიანებს. მათ შორის BMW ჯგუფის ბრენდების გენერალურ იმპორტიორს საქართველოში "ომეგა მოტორსს", სიგარეტის მწარმოებელ კომპანიას "ოჯთ"-ს, სტამბა "ომეგა თეგის" და კორპორატიულ გაზეთს. 90-იან წლებს უკავშირდება სიგარეტის ორი დისტრიბუტორის - "ომეგასა" და "ელიზის" გახმაურებული საქმე, რომელიც ხშირად კრიმინალურ გარჩევებამდეც კი მიდიოდა.
მაშინ ვრცელდებოდა ინფორმაცია, რომ "ომეგას" შევარდნაძის დროინდელი მინისტრები, მათ შორის შინაგან საქმეთა მინისტრი, კახა თარგამაძე და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მმართველი, ასლან აბაშიძე მფარველობდნენ... განაგრძეთ კითხვა