ვინ არიან ყველაზე გავლენიანი ქართველები სირიაში და რას ამბობს თარხან ბათირაშვილის მამა?
პარიზის ტერაქტებს 129 ადამიანი ემსხვერპლა, 500-მდე კაცი კი დაიჭრა და დასახიჩრდა... ამ ტერაქტებში "ისლამური სახელმწიფოს" კვალის აღმოჩენამ კიდევ ერთხელ გაააქტიურა დასავლური მედიის ინტერესი საქართველოს, კერძოდ, პანკისის ხეობის მიმართ. "კვირის პალიტრა" პანკისის ხეობას ეწვია. იქაურები აცხადებენ, რომ საქართველოს არასდროს დაემუქრებიან სირიაში საომრად წასული პანკისელები.
თემურ ბათირაშვილი, საველე მეთაური, თარხან ბათირაშვილის მამა:
- ჩემი შვილი ქართული მიწისთვის 2008 წლის აგვისტოს ომში იბრძოდა. მართალია, წინა ხელისუფლებისგან კარგი არაფერი ახსოვს, მაგრამ ამ წყენას ქვეყანაზე არ გადაიტანს. არც ერთი ქისტი, თუნდაც ჩეჩენი მეომარი, საქართველოს არ დაემუქრება, რადგან საქართველოსგან ბევრი სიკეთე ახსოვთ. აქედან წასულ მეომრებს ოჯახები, დედ-მამა აქ ჰყავთ. ასეთ დროს დაემუქრო ქვეყანას, ნიშნავს საკუთარ ოჯახს დაემუქრო. ამას ვინ იზამს? ჩემს შვილს აქ დედის საფლავი აქვს. თუ არ მოკლეს, ოდესმე ხომ ჩამოვა?
იმავეს ფიქრობენ სირიაში საომრად წასული ახალგაზრდების დედებიც.
ამინათი, ბესო კუშტანაშვილის დედა:
- რომელ დედას უნდა შვილი ომში ჰყავდეს? რვა თვის წინ ბესო სკოლაში გავუშვი და საღამოს არ დაბრუნდა. მერე გავარკვიე, ჩემი 16 წლის შვილი სირიაში საომრად წასულა. დღემდე გონს ვერ მოვსულვარ, ეს როგორ მოხდა... კარგად ვიცნობ ჩემს ბიჭს, ის არასდროს მოიქცევა სასტიკად, მით უმეტეს, არ დაემუქრება გამზრდელ ქვეყანას, სადაც დედა, და, ნათესავები და მეგობრები დაგვტოვა. ყოველდღე ავის მოლოდინში ვარ, როგორ გინდა დაიძინო, როცა იცი, იქ, სადაც შენი შვილია, მუდმივად ავიაიერიშებია...
გავრცელდა ინფორმაცია, თითქოს "ისლამური სახელმწიფო" საქართველოში "გურჯისტანის ვილაიეთის" შექმნას გეგმავდა და მალე ვილაიეთის ლიდერსაც დაასახელებდა. თუმცა, ეს ინფორმაცია არ დადასტურდა.
"ისლამურ სახელმწიფოს" მართლაც აქვს "24-ე ვილაიეთი" შექმნილი, მაგრამ ის "კავკასიის ვილაიეთია". 2015 წლის 21 ივნისს დაღესტნის, ჩეჩნეთის, ინგუშეთის, ყაბარდო-ბალყარეთისა და ყარაჩაეთ-ჩერქეზეთის მებრძოლებმა, რომლებიც მანამდე "კავკასიის ემირატის" დროშით იბრძოდნენ ჩრდილოეთ კავკასიაში, ფიცი "ისლამური სახელმწიფოს" ლიდერ აბუ ბაქრ ალ ბარდადს მისცეს, რადგან ამის შემდეგ მათი პოზიციები ჩრდილოეთ კავკასიაში უფრო მყარი გახდებოდა.