სტოლტენბერგი ბრეივიკის მიერ მოკლული თამთა ლიპარტელიანის მშობლებს შეხვდა - უტოიაზე მოწყობილი სასაკლაოს დეტალები
"მკვლელმა პირველსავე შემხვედრ გოგონას ესროლა, თავზე დაადგა და ჩასძახა, - "ძილი ნებისა!"
"მკვლელს ორი ჩეჩენი მოზარდი (ნორვეგიაში მცხოვრები ჩეჩენი ლტოლვილები) დაუპირისპირდა - ქვების სროლა დაუწყეს - ფიქრობდნენ, რომ ამით მას წონასწორობას დააკარგვინებდნენ და შემდეგ დაიჭერდნენ კიდეც. მათი მცდელობა უშედეგო აღმოჩნდა. ისინი საკუთარი სიცოცხლის ფასად სხვა მოზარდებს ეხმარებოდნენ. თვითმხილველების ნაამბობით, ჩეჩენმა მოზარდებმა 23 ადამიანი გადაარჩინეს ტყვიას"
ვიზიტის დასასრულს, ნატო-ს გენერალური მდივანი, ნორვეგიელი იენს სტოლტენბერგი, საქართველოს მთავრობის მეთაურ ირაკლი ღარიბაშვილთან ერთად, ერთად, ნორვეგიელი ტერორისტის ანდრეს ბრეივიკის მიერ მოკლული ქართველი გოგონას, თამთა ლიპარტელიანის ოჯახის წევრებს შეხვდა.
"მინდა, გამოგიცხადოთ გულწრფელი სამძიმარი და თანადგომა, მიგულეთ თქვენ გვერდით. მრავალი ინფორმაცია წამიკითხავს პრესით თქვენი ქალიშვილის შესახებ. ჩვენ ნორვეგიაში გავხსენით ადგილი, სადაც პატივს მივაგებთ გარდაცვლილთა ხსოვნას და ვიხსენებთ მათ, მათ შორის თქვენს ქალიშვილს. გმადლობთ, რომ გამონახეთ დრო შეხვედრისთვის, რათა ჩემი სამძიმარი პირადად გადმომეცა",- უთხრა იენს სტოლტენბერგმა თამთას მშობლებს.
მანვე მადლობა გადაუხადა პრემიერ-მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილს შეხვედრის ორგანიზებისთვის. "პრემიერ-მინისტრთან შეხვედრის დროს გამოვთქვი თქვენთან შეხვედრის სურვილი და პრემიერმა სწრაფად მოახდინა ამის ორგანიზება, რისთვისაც მას მადლობას ვუხდი,"- განაცხადა ნატო-ს გენერალურმა მდივანმა.
2011 წლის 22 ივლისს ნორვეგიაში, კუნძულ უტოიაზე ტრაგიკულად დაღუპული თამთა ლიპარტელიანის მშობლებმა, თამთას გარდაცვალების შემდეგ, გოგონა იშვილეს. 23 წლის თამთა, რომელიც ტერორისტის ტყვიამ იმსხვერპლა, მათი ერთადერთი შვილი იყო. ახლა თამთას ოთახში 10 წლის ნინი ცხოვრობს, რომელიც ამ შეხვედრაზეც შეძენილ მშობლებს.
გთავაზობთ ამონარიდს უტოიაზე დატრიალებული ტრაგედიის თაობაზე მომზადებული სტატიიდან, რომელიც "კვირის პალიტრის" 2012 წლის არქივში ინახება:
"რაც ჩავიდინე, საშინელებაა, მაგრამ აუცილებელი იყო..."
"2011 წლის 22 ივლისს, შუადღისას, ნორვეგიის დედაქალაქ ოსლოში პრემიერ-მინისტრის კანცელარიასთან აფეთქების ხმა გაისმა. 500 კილოგრამამდე ტროტილის ძალის მქონე რადიომართვადი ბომბი ფოლკსვაგენის მარკის ავტომანქანაში იყო ჩამონტაჟებული. ჯერ საშინელი აფეთქების ხმა მოგვესმა, შემდეგ ძალიან მჭახე ხმა და დავინახეთ, როგორ ჩაიმსხვრა თითქმის ყველა შენობის მინები, ყურების თითებით დაცობას ვცდილობდი - მეგონა, დავყრუვდებოდი, მაგრამ ვერ ვახერხებდი. ჩემ გვერდით დაჭრილი ეგდო და თითქოს მეუბნებოდა, - მიშველეო... არაფერი მესმოდა... მერე ორი უცნობი მამაკაცი მომიახლოვდა. რაღაცას მიყვიროდნენ. ისევ არაფერი მესმოდა, შოკში ვიყავი. ბოლოს, ერთმა ხელი მომკიდა და გადარჩენილი შენობისკენ წამიყვანა. ძალიან მეშინოდა, როდესაც ქუჩაში გამოვედით, ყველაფერი ნანგრევებად იყო ქცეული. ის დაჭრილი მამაკაცი უკვე მკვდარი იწვა. ისეთი საშინელება იყო, დღემდე გონზე ვერ მოვსულვარ. ყურში მუდმივად ის მჭახე ხმა ჩამესმის. ვერასოდეს ვიფიქრებდი, რომ ჩვენს ოსლოში ასეთი რამ მოხდებოდა"."
თვითმხილველის ნაამბობიდან
აფეთქებას 8 კაცის სიცოცხლე შეეწირა (ერთი მოგვიანებით საავადმყოფოში გარდაიცვალა). დაიჭრა 91 ადამიანი, მათ შორის რამდენიმე მთავრობის წევრი, პრემიერ-მინისტრი არ დაზიანებულა.