ვინ არის ადამიანი, რომელმაც საქართველოში პირველი ჰიპერმარკეტი გახსნა და "აწუხებდა" თუ არა მას წინა ხელისუფლება?
პალიტრა TV-ს გადაცემა ბიზნეს PRESS-მა საკმაოდ საინტერესო და მდიდარი ბიოგრაფიის მქონე ბიზნესმენს უმასპინძლა.
ადამიანი, რომელიც იყო მეზღვაურიც, საბაჟოს ხელმძღვანელიც, პირველი სუპერმარკეტის დამფუძნებელიც. დღეს ეს ბიზნესმენი ცნობილია, როგორც ჰიპერმარკეტ "გუდვილის" დამფუძნებელი და ხელმძღვანელი.
როგორია გიორგი, გოგი შევარდნაძის ისტორია, როგორ აპირებს რაბათის ციხესა და ეკონომიკის სამინისტროსთვის 50 ძვირადღირებული მანქანის შესაძენად აღებული კრედიტების გასტუმრებას ბიზნესმენი და რამ გადაარჩინა "გუდვილი", ამას ბიზნეს PRESS-ის ბეჭდური ვერსიიდან შეიტყობთ.
- ძალიან საინტერესო ბოიგრაფია გაქვთ. როგორც პირადი, ისე ბიზნესისტორია. თქვენ ვილნიუსში დაიბადეთ. ეს გურული კაცი ვილნიუსში როგორ მოხვდით?
- მამაჩემი ომიანობის დროს ირანში მუშაობდა. შემდეგ ვილნიუსში გააგზავნეს. მერე ჩამოვიდა ბათუმში, მოიყვანა დედაჩემი და წაიყვანა ვილნიუსში.მე ვილნიუსში დავიბადე. პირველი კლასი მანდ დავამთავრე და იქ ვიცხოვრე 15 წელი.
- სწავლობდით ბათუმის საზღვაო აკადემიაში. გემზეც გიმუშავიათ მეზღვაურად?
- დიახ. მაშინ ძალიან პოპულარული იყო. საზღვარგარეთ არავის უშვებდნენ. ასეთი პერიოდი იყო მაშინ, საბჭოთა კავშირის პერიოდი.
- გახსოვთ თქვენი პირველი ხანგრძლივი ნაოსნობა?
- კი. რომ დავამთავრე. პირველი რეისით წავედით, ეს იყო აფრიკაში. 6 თვე ვიყავით ზღვაში. თევზსაჭერი გემი იყო.
- როდის გადაწყვიტეთ, წამოსულიყავით სახელმწიფო სამსახურიდან და ბიზნესისთვის მოგეკიდათ ხელი?
- 2002 წელს საბაჟოდან წამოვედი. მერე დამნიშნეს აზერბაიჯანში წარმომადგენლად, აზერბაიჯანში საბაჟოს წარმომადგენელი ვიყავი.
- პირველი სუპერმარკეტი ბათუმში...
- პირველი სუპერმარკეტი გაიხსნა ბათუმში 1996 წელს.
- რამ გიბიძგათ ამ გადაწყვეტილების მიღებისკენ?
- ჩემი პროფესია მაინც ეს არის. ბიზნესის დარგში ვიყავი. ადრეც ვმუშაობდი. რესტორნის დირექტორიც ვიყავი, როგორც აღვნიშნე.
- თუმცა საინტერესოა, რომ ეს სუპერმარკეტი არაფრით ჰგავდა მანამდე არსებულ გასტრონომებს, უნივერმაღებს, უნივერსამებს.
- თანამედროვე სუპერმარკეტი იყო. მაშინ ჩვენ პირველები ვიყავით. საზღვარგარეთიდან ჩამოგვქონდა საქონელი. ჩვენ "დუტი ფრიც" გვქონდა საზღვარზე.
- სუპერმარკეტს რა ერქვა?
- "სკორპიო".
- რატომ?
- კიბორჩხალა ვარ ზოდიაქოს ნიშნით.
- ერთია, რომ თქვენ გააკეთეთ, შემოიტანეთ თანამედროვე სტანდარტები ადგილობრიოვ ბაზარზე, იმპორტირებული პროდუქცია.... აქცენტი რაზე კეთდებოდა, ხარისხზე თუ ფასზე?
- ხარისხზე. ხარისხი თუ არ გექნება, მომავალი არ გექნება. კი ბატონო, დღეს გაჭირვებაა, ხალხს ფული არ აქვს რაიმეს საყიდლად, მაგრამ ხვალ-ზეგ, ეკონომიკა წინ წავა და ადამიანს მოთხოვნა ექნება, უფრო ხარისხიანი საქონელი იყიდოს.
- მესმის, რომ თქვენ პლეხანოვის სახელობის ვაჭრობის ინსტიტუტი დაამთავრეთ. მანამდეც გქონდათ გარკვეული გამოცდილება, მაგრამ ის მაინც სხვა დრო იყო. სხვა რეჟიმი, სხვა სტანდარტები იყო. რამდენად გამოგადგათ მაშინ მიღებული თეორიული, პრაქტიკული ცოდნა უკვე თანამედროვე ბიზნესის კეთებაში?
- იმ სისტემიდან ბევრი რამ შეიცვალა, მაგრამ დღესაც ბევრი განსხვავება არ არის.
- რა არის ძირი, რაზეც რითეილის ბიზნესი დგას თუნდაც ყველა დროში?
- დაგეგმარება. ადრეც იყო, დღესაც არის. ადრე გეგმიური სისტემა არსებობდა: უნდა აგეთვისებინა ეს, ხელფასები ასეთი უნდა გქონოდა - ყველაფერი გაწერილი იყო.
- ამ შემთხვევაში, როცა ყველაფერი შემოსავალზე, მოგებაზეა დამოკიდებული, რით ჰგავს მაშინდელი ბიზნესის კეთება, "ვაჭრობა" ახლანდელს?
- ბიზნესი ადრე იყო. ყველა დასაქმებული იყო, ყველა რაღაცას აკეთებდა. დღეს სხვანაირად არის. შეიძლება 3% ცხოვრობს ნორმალურად, დანარჩენი უფრო ცუდ მდგომარეობაშია. მაშინ ყველა აკეთებდა ბიზნესს და ყველა კმაყოფილი იყო.
- და მაშინ ამ ყველაფერს სახელმწიფო საწარმოები, ქარხნები და ასე შემდეგ ერქვა. როგორ მოხვედით იმ იდეამდე, რომ თბილისში პირველი ჰიპერმარკეტი უნდა გაგეკეთებინათ?
- როცა უკვე სახელმწიფო სტრუქტურას დავანებე თავი, მომივიდა იდეა, რომ უნდა გაკეთდეს დიდი ცენტრი, რომელიც მაშინ არ იყო საქართველოში. პრაქტიკულად, ის რაც არის გაკეთებული საზღვარგარეთ, გვინდა თუ არ გვინდა, შემოდის ჩვენთან. ანალოგიური გავაკეთეთ.
- რომელიმე ქვეყანაში არსებული მოდელი ნახეთ და პირდაპირ კოპირება მოახდინეთ თუ ქართული ხასიათიდან და თავისებურებებიდან გამომდინარე, რაღაცების შეცვლა და ამ ბიზნესის ქართულ რეალობაზე მორგება მოგიხდათ?
- ძირითადად, ის მოდელი გადმოვიტანეთ, რაც ევროპაში იყო. თუმცა, მერე შევცვალეთ რაღაცები.
- მომხმარებელმა ძალიან სწრაფად მიიღო ჰიპერმარკეტი - იქ მისვლის კულტურა, გარკვეული პროდუქციის მომარაგების კულტურა, ეს ხომ არ არსებობდა მომხმარებელში. რამდენად სწრაფად აგიწყოთ მომხმარებელმა ფეხი?
- იცით, ქართველის ბუნებაა, რაც ახალია და თანამედროვე, ყველაფერს იღებს. ვინ იფიქრებდა, რომ დიდ დიღომში ვაკიდან მივიდოდნენ. ვაკიდან დადიოდა იქ ხალხი და ყველას მოსწონდა, როდესაც პირველი "გუდვილი" გაიხსნა. უცხო იყო და ხარისხიანი. ჩვენ სულ ხარისხიანი საქონელი შემოგვქონდა. ძალიან შეეგუა ხალხი ამ სიახლეს. ამდენი წელი გავიდა, რაღაც პრობლემები გვქონდა, მაგრამ მაინც ბევრი მომხმარებელი გვყავს და ყველას მოსწონს "გუდვილი".