2-3 დღეში თბილისის სუპერმარკეტებში თითქმის ყველა დასახელების პროდუქტი გაძვირდება. მიზეზად მაღაზიების მენეჯერები ლარის დაღმავალ კურსს ასახელებენ. სავაჭრო ობიექტების უმეტეს ნაწილში აცხადებენ, რომ დისტრიბუციის სამსახურებმა პროდუქტის მორიგი გაძვირების შესახებ წინასწარ გააფრთხილეს. სუპერმარკეტების მენეჯერთა ინფორმაციით, სავალუტო კრიზისის გამო მაღაზიების ბრუნვა მნიშვნელოვნად შემცირდა და მისი რენტაბელობა კითხვის ნიშნის ქვეშ დადგა.
მაღაზიებში აცხადებენ, რომ მუშაობის ტემპის მეტ-ნაკლებად შენარჩუნებას იაფფასიანი პროდუქტის გაყიდვით ახერხებენ. რაც შეეხება ძვირიან საქონელს, რამდენიმე მათგანი რეალიზაციიდან საერთოდ ამოიღეს, რადგან აღარ იყიდება და თაროებზევე ძველდება.
"ბი მარტში" ადასტურებენ, რომ ლარის გაუფასურების გამო ფასების კორექტირება კიდევ ერთხელ მოუწევთ. მაღაზიის მენეჯერის, ლალი სულხანიშვილის ინფორმაციით, რეალიზაციამ თითქმის ყველა სეგმენტში იკლო, ხოლო ქიმიური საქონლის გაყიდვა საერთოდ გაჩერდა. "სუპერმარკეტს ბრუნვა შეუმცირდა, რაც დღევანდელ სიტუაციაში ბუნებრივია. ეროვნული ვალუტა პოზიციას განუწყვეტლივ თმობს და ყველაზე მეტად ეს მოსახლეობის შემოსავალზე აისახება. მდგომარეობა ჯერ კიდევ არ არის საგანგაშო, ძირითადი პროდუქტების რეალიზაციის ხარჯზე სტაბილურობას მეტ-ნაკლებად ვინარჩუნებთ. პური, შაქარი, სიგარეტი და სასმელი მაინც იყიდება, ხოლო ქიმიური საქონლის სექცია უკვე ვერ მუშაობს. რაც იყიდება, ძირითადად, იაფფასიანი პროდუქტია. მაგალითად, ურჩევნიათ 2 ლარად იყიდონ დაბალი ხარისხის ზეთი, ვიდრე უკეთესი, მაგრამ ძვირი. შედარება აქაც პირობითია, მაღაზიას მაინც ჰყავს ისეთი მომხმარებლები, რომლებიც საერთოდ არ უყურებენ ფასს. საფასო კორექცია ბოლოს 2 კვირის წინათ მოვახდინეთ. ამჯერად დისტრიბუტორებმა გაგვაფრხთილეს, რომ მაისიდან პროდუქტს მომატებული ფასით შემოიტანენ. რაც უნდა ვეცადოთ, გაძვირება მოგვიწევს", - აცხადებს ლელა სულხანიშვილი.
ანალოგიურ პრობლემაზე საუბრობს "ჰაუს მარკეტის" დირექტორის მოვალეობის შემსრულებელი ირინა შავერდაშვილი. როგორც მან "რეზონანსს" განუცხადა, თითქმის ყველა პროდუქტის რეალიზაცია შემცირდა. "პრობლემა მაღაზიის ყველა სექციას აქვს, რადგან გაყიდვამ ყველაფერზე თანაბრად იკლო. ცხადია, ბრუნვაზე ამან უარყოფითად იმოქმედა. კონკრეტული ციფრების დასახელებისგან თავს შევიკავებ, ფაქტია, რომ მოსახლეობა მსყიდველუნარიანი აღარ არის. უმეტესად ყოველდღიური მოხმარების პროდუქტის შეძენას ცდილობენ, თანაც, მიზერული რაოდენობით, მომხმარებლის მხრიდან რომელიმე პროდუქტის დიდი მარაგით ყიდვა წარმოუდგენელია, ხალხი საკვებს აუცილებელი საჭიროების მიხედვით ყიდულობს",- ამბობს შავერდაშვილი.