რატომ უჭირთ ქართველ ექიმებს ზუსტი დიაგნოზის დასმა
"დედა მიწევს რეანიმაციაში, სასწრაფომ კლინიკური ქირურგიისა და ტრავმატოლოგიის ცენტრში მიგვიყვანა ორი სავარაუდო დიაგნოზით: ფარული სისხლდენა და ინსულტი. საბედნიეროდ, არც ერთი არ დადასტურდა, მაგრამ ისეთმა პრობლემამ იჩინა თავი, რომელიც საავადმყოფოში შეყვანისას არ ჰქონია. ამიტომ სხვა კლინიკაში გადასაყვანად ვეძებ ფართო პროფილის საავადმყოფოს თერაპიული განყოფილების რეანიმაციას, კარგი რეანიმატოლოგით, რომელიც მიხვდება, რატომ შეექმნა დედას პრობლემა... დავიარე თბილისის საავადმყოფოები და აღმოჩნდა, რომ რეანიმაციულ განყოფილებებში ადგილი არ იყო. რა ხდება, სრულიად საქართველო რეანიმაციაშია?" - სოციალურ ქსელში გამოქვეყნებული ამ წერილის ავტორი ერთადერთი არ არის, ვინც სანთლით დაეძებს ექიმს, რომელსაც ზუსტი დიაგნოზის დასმა და სწორი მკურნალობა შეუძლია.
მსოფლიოში ცნობილი ქირურგი, მედიცინის მეცნიერებათა დოქტორი მერაბ კილაძე:
- ამერიკაში ჩაატარეს ექსპერიმენტი: რეზიდენტებს მისცეს 20 პაციენტის ლაბორატორიული ანალიზის პასუხები და აპარატურით ნაჩვენები მასალები. დიაგნოზი მათ 25%-იანი სიზუსტით დაადგინეს... გამოცდილმა ექიმებმა იმავე პაციენტებთან მხოლოდ გასაუბრებით 85%-იანი შედეგი მიიღეს, დიაგნოსტიკური კვლევით კი 99%-იანი სიზუსტით დასვეს დიაგნოზი. კვალიფიკაციისთვის აუცილებელია მაღალი დონის განათლება და გამოცდილება. თუმცა, 20-25 წლის წინ მიღებული ცოდნა არ კმარა. თანამედროვე მედიცინა უსწრაფესად ვითარდება და თუ ფეხდაფეხ არ მიჰყევი, კონკურენტუნარიანი ვერ იქნები. ამერიკაში, უმაღლესი სასწავლებლის ბიბლიოთეკაში, სტუდენტს არავინ მისცემს 25 წლის წინ გამოცემულ წიგნებს, რადგან მათი კითხვა დროის დაკარგვად მიაჩნიათ, ჩვენთან კი განათლებას ხშირად ძველი სახელმძღვანელოებით იღებენ. თანამედროვე განათლების მიღებას მხოლოდ ისინი ახერხებენ, ვინც საკუთარი სახსრებით შეძლო უცხოეთში წასვლა. ჩვენთან ზუსტი დიაგნოზის დასასმელად არ არსებობს უმაღლესი კლასის სადიაგნოსტიკო საშუალებები, უახლესი ტექნოლოგიები.
ეს არის ფუფუნება, არც ერთ კლინიკას არ შეუძლია ორმილიონევროიანი დანადგარის შეძენა. რომც შეიძინონ, კვლევებს იმ ფასს ვერ დაადებენ, რომ დანახარჯი კი არა, ექსპლუატაციის ხარჯები მაინც ამოიღო. 2002 წელს თურქეთში კერძო კლინიკამ მიიწვია ცნობილი ამერიკული ორგანიზაცია, რომელსაც სამედიცინო მომსახურების ხარისხის მენეჯმენტი უნდა შეეცვალა. კლინიკა ნელ-ნელა დასავლურ სტანდარტებზე გადაეწყო და ძალიან პოპულარული გახდა. სახელმწიფომ გადაწყვიტა, ეს სტანდარტები სავალდებულო გაეხადა ყველა თურქული კლინიკისთვის. შედეგად მიიღეს უაღრესად განვითარებული სამედიცინო სფერო.
ცოტა ხნის წინ ირანში გახლდით, კონფერენციაზე. წარმოუდგენელი რამ ვნახე: უმნიშვნელოვანესი ტექნოლოგიური დანადგარების 90%-ს თვითონვე ამზადებენ. ამასთან, ჰყავთ საუკეთესო ექიმები. თურქეთის და ირანის ხელისუფლებები ყველაფერს აკეთებენ, რომ ექიმებმა ბრიტანეთსა თუ ამერიკაში მიიღონ სამედიცინო განათლება და პრაქტიკული გამოცდილება. რუს მედიკოსებს ამპარტავნებამ სძლია და მიიჩნევენ, რომ ისედაც ყველაფერი იციან. შესაბამისად, რუსი სპეციალისტების მუშაობის ხარისხიც შესუსტდა, რუსი პაციენტები კი საქართველოში ჩამოდიან ოპერაციის გასაკეთებლად. მათ აქვთ ინფორმაცია ჩვენი საუკეთესო სპეციალისტების შესახებ.