"ძალიან გვიჭირს! სკოლიდან მოსვლის შემდეგ ჩემს პატარა ძამიკოს ვუვლი, ის ავადაა და ვერ დადის"- 10 წლის ბიჭის წერილი
ლანჩხუთში, ყოფილი მეურნეობის ბინებში მცხოვრებმა 10 წლის ლუკა მოისწრაფიშვილმა "გურიის მოამბეს" წერილი მისწერა, სადაც ის ოჯახის გასაჭირის შესახებ წერს და დახმარებას ითხოვს. როგორც ლუკას წერილიდან ირკვევა, ის ერთოთახიან ბინაშიმშობლებთან და ცერებრალური დამბლით დაავადებულძმასთან, 7 წლის ბესოსთან ერთად ცხოვრობს.
"ძალიან გვიჭირს. ოთახში, სადაც ვართ, სულ ცივა, რადგან ფანჯარა არ ვარგა და სიცივე შემოდის. დედაჩემი და მამაჩემი სულ მუშაობენ, რომ საჭმელი გვქონდეს. მე კი სკოლიდან მოსვლის შემდეგ ჩემს პატარა ძამიკოს ვუვლი. ბესო ცერებრალური დამბლით არის დაავადებული და ვერ დადის. არადა, სკოლაში უნდა სიარული, ჩემსავით წიგნების კითხვა, წერის სწავლა, ციფრების ცოდნა. ერთად კარგად ვერთობით, მაგრამ გული მიკვდება, როცა ვხედავ, რომ ვერ ვშველი. დილით, როცა დედა სკოლაში გამიშვებს, ის თვალცრემლიანი მიყურებს. არაფერი მინდა, სიცივესაც მოვითმენ, იმასაც, რომ ხშირად სკოლაში მშიერიც წავსულვარ, მაგრამ ჩემი ძამიკო მინდა კარგად მყავდეს. სულ ღიმილი ჰქონდეს სახეზე და დედას არ ეუბნებოდეს: დედიკო, რომ დამპირდი გაივლი, როდის გავივლიო! სკოლაში განა არ დადიოდა, მაგრამ ეტლი აღარ გვივარგა, რომ ჩემთან ერთად წამოვიდეს. ხელში აყვანილი კი სკოლის სიშორის გამო ვეღარ დაგვყავს. რაზე ოცნებობს?! იმას, რომ ოდესმე ფეხზე დადგება. როგორც დედა მეუბნება, ამის შანსი არის, მაგრამ საშუალება არა. იქნებ ჩემ წერილს გამოეხმაუროს ვინმე და ჩემი ძამიკო ფეხზე დამიყენოს. ჩემთვის არაფერი მინდა, არც სათამაშო, არც ის, რომ ფერადი ტელევიზორი მქონდეს ან სათამაშო კომპიუტერი, მთავარია, ჩემი ყველაზე დიდი მეგობარი მყავდეს კარგად. ერთად ვითამაშოთ და ამაში თუ ვინმე დაგვეხმარება, მისი მადლიერი ვიყოთ", - წერს ლუკა გამოცემას.