რატომ აღმოჩნდა დანგრეულ შენობებსა და სარდაფებში ირაკლი გედენიძე - ფოტოგრაფი მსახიობებთან ერთად ძალადობას დაუპირისპირდა
მოზარდმაყურებელთა თეატრი ჩაერთო პროექტში - "არა ძალადობას", ამით კი შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ დაწყებულ კამპანიას შეუერთდა. ვინაიდან საქართველოს მოსახლეობისთვის ძალადობა სერიოზული პრობლემაა, თეატრმა თემატური გამოფენა მოაწყო.
"პროექტში 26 სხვადასხვა თაობის მსახიობი, მათ შორის, ჩვენი პატარა (ბავშვი) არტისტებიც - ლუკა ქაჩიბაია და კესო მაისაშვილი მონაწილეობდნენ. ფოტომასალა ფოტორეპორტიორმა ირაკლი გედენიძემ გადაიღო. პროექტის რეჟისორი გოგა ქაჩიბაიაა - ფოტოსესიისთვის სპეციალური სცენები დაიდგა," - ამბობს მოზარდმაყურებელთა თეატრის პრესასთან ურთიერთობის სამსახურის ხელმძღვანელი თათია პაქსაშვილი.
გადაღებები ერთი კვირის განმავლობაში აღმაშენებლის გამზირზე არსებულ დანგრეულ შენობა-ნაგებობებში მიმდინარეობდა, ასევე აღნიშნული თეატრის ექსპერიმენტულ დარბაზში.
ირაკლი გედენიძე:
- პროექტის განხორცილებას ხელი იმან შეუწყო, რომ კარგი შემოქმედებითი ჯგუფი შეიკრა, პროფესიონალები, და მართლაც გულიანად ვიმუშავეთ. ეს ყველაფერი სხვანაირად არ გამოვიდოდა. მხოლოდ რეჟისორი და ფოტოგრაფი ვერაფერს გახდებოდნენ.
- ფოტოები შავ-თეთრია. პირველი შეხება იყო შავ-თეთრ ფოტოსთან?
- საერთოდ, ფერად ფოტოგრაფიაში ვმუშაობ, რადგანაც ფოტორეპორტიორი ვარ, თუმცა 90-იან წლებში შავ-თეთრ ფოტოზე მიმუშავია, ამის სერიოზული გამოცდილება მაქვს. ამ ახალ ფოტოებში თუ შენიშნეთ, ყველა ფირის ეფექტით არის გაკეთებული...
ჩემთვის ძალადობის თემაზე მუშაობა ორმაგად მნიშვნელოვანი იყო. ერთი, რომ აქტუალურია და საზოგადოებისთვის სერიოზული პრობლემაა და მთავარი, - საკუთარ თავზეც მწვავედ მაქვს გამოცდილი. ჩემი პროფესიული მოღვაწეობის მანძილზე ბევრჯერ დამდგარა ეს საკითხი, აქედან ორჯერ, ხომ ვამბობ, საკმაოდ მწვავედ.
- ერთი ყველამ ვიცით, - "ფოტოგრაფების საქმით" არის ცნობილი და გახმაურებულია, როცა სააკაშვილის ხელისუფლებამ დაგაკავათ. მეორე?
- პირველი დაკავება 1991 წელს იყო, იმ რთულსა და მძიმე პერიოდში. მაშინ "საქინფორმში" ვმუშაობდი. მოკლედ, ამ პროექტში მონაწილეობა ჩემთვის უმნიშვნელოვანესი იყო, ამიტომაც დავთანხმდი და ეს ფოტოები გადავიღე.