როგორ ვასწავლოთ საუბარი ბავშვს დაბადებიდან
ბავშვთან ენის მოჩლექვით საუბარი ყველაზე ბუნებრივი რამაა სამყაროში, მაგრამ ის, თუ როგორ ეკონტაქტებიან მშობლები ახალშობილებს, სერიოზულ გრძელვადიან კვალს ტოვებს ბავშვის ჩამოყალიბებაზე.
აიოვასა და ინდიანას უნივერსიტეტში ჩატარებულმა კვლევებმა აჩვენა, რომ ბავშვის ხმებს თუ ინტერაქციით გამოეპასუხები, გაცილებით დაჩქარდება მათი ენობრივი განვითარება.
განსხვავებები ბავშვის და მშობლის საუბარში
სტენფორდის უნივერსიტეტის კვლევის მიხედვით, ბავშვები, რომლებსაც მშობლები გამართულად ესაუბრებიან, ენობრივ უნარებს მარტივად და მალევე იყალიბებენ. ის თუ რამდენად გამართულ კომუნიკაციას ამყარებ ახალშობილთან, ექვსი წლის ასაკში მის ინტელექტის კოეფიციენტზე საგრძნობლად აისახება.
როდის სწავლობენ ბავშვები საუბარს?
საუბრის შესწავლა გონებრივ და ფიზიკურ უნარებს მოითხოვს, ბავშვის ტვინი ობიექტებს სიტყვებს უნდა უსადაგებდეს. ასაკი, როდესაც ბავშვი საუბარს იწყებს, ყველა შემთხვევაში სხვადასხვაა, თუმცა ექვსი თვის უკვე ხმებს გამოსცემს და სახელზე რეაგირებას ახდენს. 11-დან 14 თვემდე ბავშვები ცდილობენ ნამდვილი სიტყვების წარმოთქმას. 16 თვისთვის გოგონებს 50 სიტყვიანი მარაგი გააჩნიათ, ბიჭებს კი 30.
როგორ შეაჩვიოთ ბავშვი საუბარს
დაიმახსოვრეთ, რომ ტირილი პირველ თვეებში ახალშობილისთვის ერთადერთი გზაა, რომ შეგატყობინოთ, რაღაც წესრიგში არაა. მათ შეიძლება შიოდეთ, პამპერსის გამოცვლა ჭირდებოდეთ ან უბრალოდ მოფერება უნდოდეთ. ეცადეთ სახის ემოციური გამომეტყველები ხშირად შეცვალოთ, მის ჩამოყალიბებაში ეს განსაკუთრებულ როლს თამაშობს.
თქვენი ბავშვი იქამდე ამყარებს კომუნიკაციას, სანამ საუბარს დაიწყებდეს, იყავით ყურადღებით და უპასუხეთ ბავშვის ვერბალურ თუ ფიზიკურ გამოხატულებას. რაც უფრო ხშირად იზამთ ამას, მით მეტად გაუჩნდება ახალშობილს უფრო რთული ინტერაქციის ფორმის შესწავლის სურვილი.
ილაპარაკეთ ბევრი! თქვენი ბავშვი გისმენთ, ამიტომ ესაუბრეთ გაუჩერებლად. რაც უფრო მეტი სიტყვა ესმის ბავშვს, მით უკეთესია.
მოუსმინეთ. როდესაც ახალშობილი კომუნიკაციის დამყარებას ცდილობს, მთელი ყურადღება დაუთმეთ მას.
დიალოგი. როდესაც ბავშვი დაიწყებს ხმების და რითმების გამოცემას, ისე გაეცით პასუხი, თითქოს ზუსტად გაიგეთ, რა იკითხა. წარმოიდგინეთ, რომ ზრდასრულს ესაუბრებით.
წაუკითხეთ წიგნები. სანამ ბავშვი სიტყვების გარჩევას ისწავლის, წიგნის კითხვა რიტუალურ მოვლენად გაუჯდება გონებაში და ხანგრძლივად ჩაენერგება წიგნების სიყვარული.
უმღერეთ. ბავშვს მელოდიურად და მარტივად გააცნობთ ახალ სიტყვებს და წინადადებებს.
უჩვენეთ კონკრეტული ნივთები და აუხსენით მათი სახელები. ნახატებიანი წიგნის კითხვისას, მიუთითეთ კონკრეტულ ობიექტზე და აუხსენით რა ხატია.
დაუსვით კითხვები. ბავშვს ახალი სიტყვების წარმოთქმის სურვილი გაუჩნდება, თუ ხშირად დაუსვამთ ხოლმე კითხვებს.
არ გააკრიტიკოთ. თუ თქვენი ბავშვი რაიმეს არასწორად ამბობს, შეუსწორეთ ისე, რომ არ გააკრიტიკოთ და არავითარ შემთხვევაში არ გაუბრაზდეთ. აუხსენით კონკრეტულად რა შეეშალა და თხოვეთ, გაიმეოროს სწორად.
მომზადებულია wellbeing.uk.msn.com-ს მიხედვით.