"პირსისხლიანი პროკურორი მთავარ პროკურატურაში დააბრუნეს"
ყალბი დოკუმენტის დამზადების ბრალდებით გასამართლებული მეცნიერებათა დოქტორი თამარ ჩიკვაიძე პროკურორ მანუჩარ ქაჯაიას პროკურატურაში დაბრუნებას აპროტესტებს. ციხიდან საპროცესო შეთანხმებით გამოსული ქალბატონი ინტერვიუს ჩაწერისას ცრემლებს ვერ იკავებდა, - სულში ჩამაფურთხეს, განადგურებული ვარ, მთელი ცხოვრება ვერ მოვინელებო.
ქალბატონი თამარი 23 წელი სასოფლო სამეურნეო ინსტიტუტში ლექტორად მუშაობდა. 17-მდე სამეცნიერო ნაშრომის ავტორია. 1999 წლიდან პარალელურად მცხეთის საჯარო რეესტრში მუშაობდა. 2006 წელს კი იურიდიული ფირმის მეწილეც გახდა. სწორედ ამ ფირმის საქმიანობას უკავშირდებოდა მისთვის წაყენებული ბრალი.
თამარ ჩიკვაიძე: - არჩევნების შემდეგ პროკურორი მანუჩარ ქაჯაია სისტემიდან გაუშვეს. მაშინ ამოვისუნთქე, ეს კაცი ჩემსავით სხვას ვეღარ დაუნგრევს ცხოვრებას-მეთქი, მაგრამ ახლა გავიგე, რომ პირსისხლიანი პროკურორი მთავარ პროკურატურაში ისევ დაუბრუნებიათ. მინდა საზოგადოებამ ამ არაადამიანზე სიმართლე გაიგოს....
მსოფლიო ბანკის პროექტის ფარგლებში მცხეთასა და გარდაბანში საჯარო რეესტრის სამსახური შეიქმნა, სადაც მიწების დარეგისტრირება უფასოდ შეიძლებოდა. იქ 2004 წლამდე ვმუშაობდი, მერე ჩემი განცხადებით წამოვედი, რადგან ხელმძღვანელი უკანონობის შესრულებას მთხოვდა.
- რას ითხოვდა?
- მიწის მართვის სამმართველოს უფროსად სააკაშვილის ბაბუამ, გივი ალასანიამ თავისი ახლობელი მოიყვანა. თავიდან, როცა პროექტს მსოფლიო ბანკი აფინანსებდა, თანამშრომლების ხელფასი 700 დოლარი იყო, მერე სახელმწიფო იმავე სამუშაოს შესრულებაში 36 ლარს გვიხდიდა. ალასანიას კადრმა, ჩემმა ხელმძღვანელმა, ფულის გაკეთების ასეთი გზა აირჩია: გამზადებულ დოკუმენტს უფულოდ არავის ატანდა... მოქალაქე არასწორ დოკუმენტაციასაც თუ მოიტანდა, მაინც უნდა მიგვეღო (კანონით არ გვევალებოდა, აგვეხსნა) და ამაში 50 ლარს ახდევინებდა... ვიცოდი, ამ დოკუმენტით პასუხს მაინც ვერ მიიღებდნენ და მოქალაქეებს ვაფრთხილებდი, ფული ტყუილად არ გადაეყარათ. არ შემეძლო გაჭირვებული ადამიანების ცრემლებისთვის მეყურებინა - მერე იდგნენ და ტიროდნენ. ერთხელ, დღის ბოლოს, ჩემმა უფროსმა 15 ლარი მომცა, დღეს თქვენ ეს დაიმსახურეთო. მივხვდი, უკანონობა გამაკეთებინა და უარი ვუთხარი. ფულზე უარს რომ ამბობ, ალბათ, მარტო ჩალიჩობო, - მითხრა. მეორე დღესვე წამოვედი სამსახურიდან...
გარემოს დაცვაში დავიწყე მუშაობა, მაგრამ მალე ისევ მცხეთის საჯარო რეესტრში დამაბრუნეს. ჩემი უფროსი დააკავეს და იქ ახალი ხელმძღვანელი დაინიშნა. ერთხელ ერთი ქალი გაგვეცნო როგორც ჩვენი კოლეგა თბილისის რეესტრიდან და გვთხოვა, მისი საბუთები ურიგოდ მიგვეღო. ამის შემდეგ ხშირად მოდიოდა საბუთებით... ერთ დღეს შემომთავაზა, ავტორიზებული იურიდიული ფირმა გაგვეხსნა და 50%-იან წილში ჩამსვამდა. კანონს გადავხედე, პარალელური საქმიანობა შეზღუდული არ მქონდა და დავთანხმდი. თინათინ ქაცანაშვილს იმაზეც მოველაპარაკე, რომ მოგებული თანხის 1-დან 10%-მდე ბავშვთა სახლებისა და ეკლესია-მონასტრებისთვის შეგვეწირა. ჩემს თანამშრომელ ხათუნა დოლიშვილს მძიმე ოჯახური პირობები ჰქონდა, ქმარი ლოთი ჰყავდა და ძალიან მეცოდებოდა, ამიტომ ჩემი წილიდან 25% მას შევთავაზე. ეს იურიდიული ფირმა აზომვით ნახაზებსაც ამზადებდა და ხათუნას ქმარიც იქ დავასაქმეთ. ფირმას თამარ ქაცანაშვილი განაგებდა.
პირველი შემოსავალი რომ ავიღეთ და თანხა გაიყო, ქაცანაშვილმა მეოთხედიც კი არ მოგვცა. მაშინ მივხვდი, სუფთა ადამიანთან რომ არ მქონდა საქმე. კონფლიქტს თავი ავარიდე და მხოლოდ ის ვუთხარი, იცოდე, მიღებული მოგება მთლიანად ტაძარს უნდა შევწირო და ჩემი წილი სეიფში შეინახე-მეთქი. აბასთუმნის მამათა მონასტერს უნდა დავხმარებოდი.... ერთ დღეს თანამშრომლებმა მომაკითხეს და მითხრეს, ქაცანაშვილმა სეიფიდან შესაწირისთვის განკუთვნილი 3.000 ლარი გაიტანაო. გავბრაზდი, მაგრამ მალე გავიგე, რომ თაღლითობის ბრალდებით დააკავეს. როგორც გაირკვა, ფირმის სახელით ფულს აკეთებდა... 8 წელი მიუსაჯეს, მაგრამ საპროცესო რომ გაეფორმებინათ, სრულიად უდანაშაულო ადამიანი დოკუმენტის გაყალბებაში დამადანაშაულა. სამაგიეროდ, სასჯელი 4 წლამდე შეუმცირეს.