რატომ ჩნდება პოდაგრა? - ახალმა კვლევამ გასაოცარ მიზეზებს მიაკვლია: “ეს ის არ არის, რაც აქამდე გვეგონა“
ხშირად მიიჩნევენ, რომ პოდაგრა ჭარბი სასმლის ან არაჯანსაღი კვების მიღების შედეგად ჩნდება. თუმცა, ახალმა კვლევებმა მიზეზები შეისწავლა და აღმოჩნდა, რომ გენეტიკურ ფაქტორთან ერთად, ძალიან დიდ როლს ართრიტის განვითარება თამაშობს.
მეცნიერთა საერთაშორისო ჯგუფმა შეისწავლა 2,6 მილიონი ადამიანისგან შეგროვებული გენეტიკური მონაცემები. ამ რიცხვში შედიოდა 120 295 ადამიანი, რომლებსაც პოდაგრა აღენიშნებოდათ. პოდაგრით დაავადებული ადამიანების გენეტიკური კოდების შედარების შედეგად, ჯგუფმა აღმოაჩინა 377 სპეციფიკური დნმ-ის რეგიონი, რომლებიც შესაძლოა დაკავშირებული იყოს ამ დაავადებასთან.
• მეცნიერები ვარაუდობენ, რომ გენეტიკა მნიშვნელოვან როლს თამაშობს იმის დადგენაში, განუვითარდება თუ არა ადამიანს პოდაგრა.
“ეს ის არ არის, რაც აქამდე გვეგონა... პოდაგრა არის ქრონიკული დაავადება, რომელსაც აქვს გენეტიკური საფუძველი და არ არის ინდივიდის ბრალი. შესაბამისად, მითია, რომ მისი გაქრობა დიეტით არის შესაძლებელი,“ - განაცხადა ეპიდემიოლოგმა ახალი ზელანდიის უნივერსიტეტიდან, ტონი მერიმანმა.
• აღსანიშნავია, რომ პოდაგრა ზრდას აჩქარებს, როდესაც სისხლში შარდმჟავას მაღალი დონეა - ეს ფაქტორი სახსრებში მკვეთრ ბროლის ნემსებს აყალიბებს. შემდეგ ამ კრისტალებთან შეტევას სხეულის იმუნური სისტემა იწყებს, რაც ძლიერ ტკივილს და დისკომფორტს იწვევს.
მეცნიერები თვლიან, რომ პოდაგრის სამკურნალოდ, აქამდე გავრცელებული (არაქირურგიული) მეთოდები, შესაძლოა სულაც არ იყოს ეფექტური. ისინი იმედოვნებენ, რომ კვლევის შედეგად შეძლებენ ეფექტური მკურნალობის მეთოდის შემუშავებას. კვლევა Nature Genetics-ში გამოქვეყნდა.