გონიოს დაძირული კუნძული: რას ამბობს არქეოლოგი წყალქვეშა კვლევების შესახებ - "ეჭვგარეშეა, რომ იგი ათვისებული იყო ხმელეთზე მცხოვრებთა მიერ"
"ყველაზე საინტერესო და მნიშვნელოვან აღმოჩენას წარმოადგენს გონიოს (ისტორიული აფსაროსი) სიახლოვეს, დაახლოებით 1,5-2,0 კმ-ში წყალქვეშა კუნძულის დადასტურება" - ამბობს პროფესორი, არქეოლოგი ნიკა თუშაბრამიშვილი. იგი გონიოს დაძირულ კუნძულზე გვაწვდის ცნობებს:
- არც ზღვისპირა ზოლი, არც ტბები და მდინარეთა ხეობები სტაბილური არ არის, ხშირად ხდებოდა და ახლაც ხდება მათი ცვლილება (გაქრობაც კი) და გადაადგილება. შესაბამისად, უზარმაზარი ინფორმაცია ინახება წყლების (ზღვა, ტბები, მდინარეები, ძველი კალაპოტები და სხვ.) ქვეშ და სანაპირო ზონებში. ამ მხრივ გამორჩეულია შავი ზღვა - დაძირული და წყალქვეშ არსებული ძეგლები თუ არტეფაქტები განსაკუთრებით კარგად არის შემონახული (ბუნებრივად დაკონსერვებული) წყლის შემადგენლობაში გოგირდის მაღალი შემცველობის გამო. ეს ფაქტორი ზრდის შავი ზღვის ფსკერზე არსებული არქეოლოგიური, პალეონტოლოგიური და სხვ. მასალის მოძიების შესაძლებლობათა ალბათობას... ზოგადად, პლეისტოცენიდან მოყოლებული (გეოლოგიური ეპოქა 2,6 მლნ. წ-12/10 000 წწ-მდე) დღემდე არსებული შავი ზღვის საქართველოს ტერიტორიის ფსკერის გეომორფოლოგიური სურათის უკეთესმა ცოდნამ შესაძლოა ბევრი ისეთი უმნიშვნელოვანეს საკითხებში შეიტანოს გარკვეული სინათლე, რომლებზეც აქ საუბარი შორს წაგვიყვანს, მაგრამ შესაძლებელი იქნება სპეციალურ სტატიებში მოძიება.
ბათუმის არქეოლოგიური მუზეუმი წყალქვეშ აღმოჩენილი არტეფაქტები
- როგორია წყალქვეშა კვლევების მოკლე ისტორია საქართველოში?
- საქართველოში წყალქვეშა კვლევების ინტერესი გაჩნდა ჯერ კიდევ გასული საუკუნის 50-იან წლებში. პირველ რიგში აღსანიშნავია ჰიდროარქეოლოგიური ძიებანი სოხუმის სანაპიროზე 1959 წელს, რის შედეგადაც მოპოვებულია საინტერესო მასალა ძველი დიოსკურიის ისტორიისა და კულტურის შესწავლისათვის 2012 წელს, აკად. ივ.ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტისა და ვარშავის არქეოლოგიური ინსტიტუტის ერთობლივმა ექსპედიციამ, ვახტანგ ლიჩელისა და რადოსლავ შჩიპიორსკის ხელმძღვანელობითა და აჭარის არქეოლოგიური მუზეუმის მონაწილეობით, რამდენიმედღიანი ჩაყვინთვები განახორციელა ციხისძირის აკროპოლის სანაპირო ზოლში. მყვინთავების მონაყოლის თანახმად, შემოდგომისას, ამ ზოლში ჩაყვინთვის დროს, კარგად მოჩანს თვით შენობა-ნაგებობათა კონტურები. გარდა ამისა, აქაური მოსახლეობა, ექსპედიციების დაწყების წინ, ხშირად პოულობს დიდი ღელვების დროს სანაპიროზე გამორიყულ მონეტებს (ინაიშვილი, 1993; ა.კახიძე, მ.ხალვაში, 2022).; მებადურები სხვადასხვა ეპოქის უამრავ არქეოლოგიურ მასალას იღებენ ზღვის ფსკერიდან, მისი სხვადასხვა სიღრმიდან (120 მ-ის სიღრმიდანაც კი). წყალქვეშა არქეოლოგიის ნაშთები განლაგებულია ზღვის სანაპიროდან 10 კმ-ის მოშორებით, ზღვის ზედაპირიდან დაახლოებით 119 მ სიღრმეში.
ბათუმის არქეოლოგიური მუზეუმის დირექტორს ამირან კახიძესა და მის კოლეგებს ორგზის მიეცათ სეინერით დაეთვალიერებინათ ეს ადგილები. რიზელი მეთევზის დაკვირვებით, ჩაძირული გემების ნაშთები სამ ჯგუფადაა განლაგებული. ეს კარგად იკვეთება სეინერის ტელეეკრანზე. ბუნებრივია, დღეისათვის ამ სიღრმეზე აკვალანგით რაიმე სახის სამუშაოს წარმოება შეუძლებელია ასეთი სახის სამუშაოების განხორციელება ფსკერის სკანირების შემდეგ, დღევანდელი მოცემულობით, შესაძლებელია მხოლოდ ბატისკაფის გამოყენებით. (ა.კახიძე, მ.ხალვაში, 2022).
ბათუმის არქეოლოგიური მუზეუმი - წყალქვეშ აღმოჩენილი გემის კიჩო
ამ ბოლო წლებში აჭარის არქეოლოგიური მუზეუმის ფონდები მნიშვნელოვნად შეივსო წყალქვეშა არქეოლოგიასთან დაკავშირებული შემთხვევითი მონაპოვრებითაც - ზღვის დონის ცვლილებებისა და სხვა პროცესების გამოა, 2019 წლამდე, ჩვენი პროექტის განხორციელებამდე, წყალქვეშა აღმოჩენებთან დაკავშირებული კიდევ უფრო მეტი ინფორმაცია დაგროვდა, მათ შორის ჩვენთვის ერთ-ერთი ყველაზე საყურადღებო იყო აღმოჩენა გონიოდან ორიოდე კმ-ის მოშორებით, კერძოდ, დაახლოებით 7-8 მ სიღრმეზე აღმოჩნდა დოქი, კრამიტის ნატეხი და სხვადასხვა სახის კერამიკა... გაგვიჩნდა დიდი ინტერესი გადაგვემოწმებინა ფსკერი, მით უფრო, რომ ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტს გააჩნია თავისი სამეცნიერო გემი, კატერები და საზღვაო კვლევების ბაზა.
2019 წლის ოქტომბერში შავ ზღვაზე ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის „პალეოგარემოს რეკონსტრუქციისა და არქეოლოგიური კვლევის ცენტრმა ილიაუნის ინსტიტუციური განვითარების კვლევითი საგრანტო პროგრამის ფარგლებში განახორციელა წინასწარი, დაზვერვითი სამუშაოები.
- გაგვაცანით ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის მიერ 2019 წელს ჩატარებული კვლევების შედეგები...
- სხვა მრავალ სიახლესთან ერთად ერთად, ყველაზე საინტერესო და მნიშვნელოვან აღმოჩენას წარმოადგენს გონიოს (ისტორიული აფსაროსი) სიახლოვეს, დაახლოებით 1,5-2,0 კმ-ში წყალქვეშა კუნძულის დადასტურება.
კუნძულის ზედაპირი დღეისათვის ზღვის დონიდან 7მ-ის სიღრმეზეა. მისი ფართობი 900 მ X 800 მ-ია (აღსანიშნავია ის ფაქტი, რომ წინა წლებში, მყვინთავის მიერ სწორედ ამ ტერიტორიიდან იქნა ამოტანილი ამფორა). კუნძულის გვერდით, მასა და სოფ. გონიოს შორის, დაახლოებით 45 მ-ის სიღრმეზე, როგორც ჩანს, მდ. ჭოროხის მიერ, თავის დროს (?) შექმნილია მძლავრი კანიონი, რომელმაც კუნძული გამოყო, გამოაცალკევა ხმელეთისაგან.
სამეცნიერო კვლევების შედეგად დადგენილი სქემა და ფლუქტუაციები ეხმიანება ჩვენს ვარაუდს იმის შესახებ, რომ დღევანდელი ჩაძირული კუნძული ადრე წარმოადგენდა ხმელეთის ნაწილს, რომელიც მდ.ჭოროხის მიერ იქნა განცალკევებული ე.წ. მატერიკისგან. ამაზე მეტყველებს თუნდაც შავი ზღვის ფლუქტუაციების ის სქემა, რომელსაც მნიშვნელოვანი სამეცნიერო კვლევები უდევს საფუძვლად.
სქემა გვიჩვენებს, რომ დაახლოებით 3500-1000 წლის წინანდელ ეპოქაში გონიოს დღევანდელი კუნძული, იმ ფაქტის გათვალისწინებით, რომ მისი ზედაპირის ნაწილი ზღვის წყლისა და ტალღების მიერ მუდმივად ირეცხება, ზღვის დონიდან დაახლოებით 1 - 2მ -ით მაინც მაღალი იყო. ხოლო 8500 წლის წინ ვიდრე, დაახლოებით 3500 წლამდე, იგი ზღვის დონიდან 11-14 მ-ით მაღლა მდებარეობდა. ეჭვგარეშეა, რომ იგი ათვისებული და რაიმე სახით მაინც გამოყენებული იყო ხმელეთზე მცხოვრებთა მიერ.
კუნძულის აღმოჩენის შემდეგ იქნა ძველი ევროპული რუკები, რომლებზეც დატანილია კუნძული და კუნძულები. აგრეთვე, ერთ-ერთ მათგანზე კუნძული აღნიშნულია სახელწოდებით -Tombeau d'Absyrte”/„აფსირტეს (მითოლოგიის თანახმად, აიეტის ვაჟიშვილი, რომელიც დაედევნა მედეას, მაგრამ იასონმა ბრძოლაში მოკლა) საფლავი (რუკა-2). ერთ-ერთ რუკაზე ტოპონიმ „აფსირტესთან“ ერთად ნახსენებია ნახსენებია ტოპონიმი „კირკე“, იგივე, ცირცე, ჰელიოსის ასული, აიეტის, კუნძულ აიაზე მცხოვრები გრძნეული, მედეას მამიდა, რომელმაც მედეა და იაზონი აფსირტეს მკვლელობისგან განწმინდა (რუკა-2).