რუსეთი დათანხმდა საქართველოსთვის უვიზო რეჟიმის შემოღებას ორი ქვეყნის მოქალაქეების, ბიზნესისა და საზოგადოებრივი ორგანიზაციების მოთხოვნის საპასუხოდ. ამის შესახებ რუსეთის ფედერაციის პრეზიდენტის პრესმდივანმა დიმიტრი პესკოვმა განაცხადა.
"ეს არის ჰუმანიტარული გადაწყვეტილება. რუსეთის ხელისუფლება საკმაოდ დიდი ხნის განმავლობაში იღებდა მიმართვას ორივე ქვეყნის მოქალაქეებისგან, ორივე ქვეყნის მეწარმეებისგან, საზოგადოებრივი ასოციაციების, სამეცნიერო წრეებისგან, კულტურის მოღვაწეებისგან, რომლებიც ითხოვდნენ ამ გადაწყვეტილებების მიღებას და სწორედ ჰუმანიტარული მოსაზრებებიდან გამომდინარე გაკეთდა ეს“ - განუცხადა მან ჟურნალისტებს.
ამასთან, ჟურნალისტის კითხვაზე, როგორ აფასებს ქართველი პოლიტიკოსების, მათ შორის ქვეყნის პრეზიდენტის სალომე ზურაბიშვილის განცხადებას, რომელიც მკვეთრად გამოეხმაურა სავიზო რეჟიმის გაუქმებას, კრემლის წარმომადგენელმა აღნიშნა, რომ „გუშინ განსხვავებული რეაქცია იყო თბილისისგან: იყო ორივე - უარყოფითი, იყო ასევე თავშეკავებული“.
პესკოვს ასევე ჰკითხეს, შეიძლება თუ არა სავიზო რეჟიმის გაუქმება ორ ქვეყანას შორის დიპლომატიური ურთიერთობების აღდგენის წინაპირობად ჩაითვალოს, რაზეც მან უპასუხა, რომ ჯერ-ჯერობით, ამ თემაზე კომენტარისგან თავს იკავებს.
არც ჩვენ ქვეყანას და არც სხვას მეგობარი არ ყოლია და არც ეყოლება. ქვეყანას შეიძლება ყავდეს მოკავშირე ან ამხანაგი(ამ ხანად იგი). თუ ჩემ ქვეყანას არ ემუქრება ენის, მამულის, სრწმუნეობის მოშლით, ყველა მაწყობს. მტერ- მოყვარეს რაც შეეხება, მხოლოდ 100წლი ისტორიას რომგადახედოთ, ვის არ აქვს ჩვენი ქვეყნის ნაწილი მითვისებული? რუსეთი, თურქეთი, აზერბაიჯანი, სომხეთი_რომელი შეიძლება ნამდვილ მეგობრად მიიჩნიო, როცა ჩვენი ტერიტორიები აქვს. რაც შეეხება ვიზების გაუქმებას, თუ ღალატად მიიჩნევა ქართველისთვის ვიზის "გაუქმება", რუსებზე არ ითქმის იგივე, მიწიკომ რომ ქნა?
აშშ - ს ვინ უშლის ხელს გააუქმოს სავიზო რეჟიმი საქართველოსთან?