Artemis 1 - "ნასას" ყველაზე ძლიერი რაკეტა უკვე მთვარისკენ მიემართება: ის იმ მისიების წინამორბედია, რომლებიც ადამიანებს მთვარემდე და უკან, დედამიწაზე გადაიყვანს
Artemis 1 -  "ნასას" ყველაზე ძლიერი რაკეტა უკვე მთვარისკენ მიემართება: ის იმ მისიების წინამორბედია, რომლებიც ადამიანებს მთვარემდე და უკან, დედამიწაზე გადაიყვანს
ისტორიაში "ნასას" ყველაზე ძლიერი კოსმოსური რაკეტა, Artemis 1 უკვე მთვარისკენ მიემართება. აფრენა 16 ნოემბრის ღამეს შედგა, ფლორიდაში. "ნასას" ცნობით, რაკეტა, მთვარეზე გაფრენას და დედამიწაზე დაბრუნებას 25 დღეში შეძლებს.
Artemis 1-ის სატესტო ფრენაში ასტრონავტები არ იღებენ მონაწილეობას, რაკეტაზე მხოლოდ 3 მანეკენი და Snoopy-ს ფუმფულა სათამაშოა განთავსებული. როგორც "ნასას" წარმომადგენლები ამბობენ, ამ სატესტო ფრენით რადიაციის დონე და სიცოცხლის შენარჩუნების ახალი სისტემები და აღჭურვილობა შემოწმდება, რაც ადამიანების გრძელვადიანი კოსმოსური ფრენებისთვისაა შექმნილი.
Artemis 1-ის რაკეტის მისიის წარმატება, რომელიც 11 დეკემბერს დასრულდება, მისი შემდგომი Artemis 2-ისა და 3-ის ფრენებისთვის გადამწყვეტი იქნება. ორივე მათგანი ადამიანებს მთვარემდე და უკან, დედამიწაზე გადაიყვანს. ეს უკანასკნელი 2025 წლისთვისაა დაგეგმილი, მაგრამ მოსალოდნელია, რომ მისია 1 წლით ადრეც შედგეს. ეს 1972 წლის Apollo 17-ის შემდეგ ეკიპაჟის პირველი დაშვება იქნება მთვარეზე.
ისტორიაში, მთვარეზე ნამყოფ 12 ადამიანს შორის ყველა მამაკაცია. Artemis 3 კი პირველი საეკიპაჟო ფრენას განახორციელებს, რომელშიც, ისტორიაში პირველად, ქალი მიიღებს მონაწილეობას. აგრეთვე, ამავე რაკეტაზე იქნება პირველი ფერადკანიანი ადამიანი, რომელიც მთვარეზე გაფრინდება.
"ნასას“ თქმით, Artemis-ი უფრო შორ მანძილზე გაემგზავრება, ვიდრე ადამიანებისთვის შექმნილი ნებისმიერი სხვა კოსმოსური ხომალდი. ის დედამიწიდან 450 000 კმ-ზე იმოგზაურებს და მთვარის შორეულ მხარეს გაივლის.
"რატომ მთვარე? იმიტომ, რომ ჩვენი მიზანი მარსია. შეგვიძლია მთვარეზე ვისწავლოთ ის, თუ როგორ ვიარსებოთ და გადავრჩეთ კოსმოსის მკაცრ პირობებში. მიზანი ერთია: ვბრუნდებით მთვარეზე, ვსწავლობთ, როგორ ვიცხოვროთ იქ და ვქმნით ბუნებრივ საარსებო პირობებს“,- განაცხადა ნასას ადმინისტრატორმა, ბილ ნელსონმა.
კარგია.
მარსი
ამერიკელები მთვარეზე ჯერ არ ყოფილან !
<iframe width="853" height="480" src="https://www.youtube.com/embed/6jBScTfn8R0" title="Watch the moment Nasa's Artemis 1 blasts off to the moon" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>