დედაქალაქლის მერი კახა კალაძე სოციალურ ქსელში ისნის რაიონში, ქეთევან დედოფლის ახადრეაბილიტრებული გამზირის ფოტოებს აქვეყნებს.
კალაძის განცხადებით, გამზირზე გზის სავალი ნაწილი ავტომობილებისა და საზოგადოებრივი ტრანსპორტისთვის ხვალიდან მთლიანად გაიხსნება.
“პროექტის ფარგლებში ავლაბრის მოედნიდან ლეხ კაჩინსკის ქუჩამდე გამზირს ჩაუტარდა სრული რეაბილიტაცია, არ შემოვიფარგლებით მხოლოდ ზედაპირული სამუშაოებით. გვინდა, რომ სიღრმისეულად მოწესრიგდეს ქუჩები, გამზირები მიწისქვეშა კომუნიკაციებით, ახალი განათების ქსელით და ბოძებით და ა.შ. რა თქმა უნდა, ეს ყველაფერი გაკეთდა ქეთევან წამებულის გამზირზე. ასევე, ამ პროექტის ფარგლებში ჩატარდა გამწვანების სამუშაო, მოეწყო ახალი მოსაცდელები, საზოგადოებრივი ტრანსპორტისთვის გამოიყო სპეციალური ზოლი იმისათვის, რომ საზოგადოებრივმა ტრანსპორტმა ყოველგვარი შეფერხების გარეშე შეძლოს გადაადგილება. ჩვენი მიზანიც ზუსტად ის არის, რომ მთელი ქალაქის მასშტაბით, სადაც შესაძლებელია ასეთი ზოლების მოწყობა და სივრცეების გაჩენა იმისათვის, რომ საზოგადოებრივმა ტრანსპორტმა სწრაფად გადაადგილება შეძლოს, აღნიშნული პროექტი ყველგან განხორციელდება“, - განაცხადა კალაძემ 9 ნოემბერს თბილისის მთავრობის სხდომაზე.
მისი თქმით, ფეხით მოსიარულეთა უსაფრთხო გადაადგილებისთვის მოეწყო კუნძულები და გადასასვლელები, გამზირზე არსებული ინფრასტრუქტურა მთლიანად ადაპტირებულია შშმ პირთათვის და ელექტროგადამცემი ხაზები, რომელიც ჰაერში იყო გადმოკიდებული, ყველაფერი მიწის ქვემოთ არის ჩატანილი. კახა კალაძის განცხადებით, ავლაბრის მოედნის მიმდებარე ტერიტორიაზე ორი სკვერის რეაბილიტაცია განხორციელდა.
"ერთადერთი რჩება ავლაბრის მეტროს ვესტიბიულის სარეაბილიტაციო სამუშაოები, რომელიც ძალიან აქტიურად მიმდინარეობს. მთლიანად გამზირზე კი, ორშაბათიდან იქნება შესაძლებელი ავტომობილებით გადაადგილება თავისუფლად და ყოველგვარი შეფერხებების გარეშე", -აღნიშნა კალაძემ.
ყველა დიდ ქალაქში ზრუნავენ გზების გაფართოვებაზე, გამტარუნარიანობა რომ გაიზარდოს, ჩვენთან პირიქით, ავიწროვებენ. სახლში შესასვლელი დაივიწროვოს კალაძემ და თავის ქუჩაზე გააკეთოს საავტობუსე ზოლი, იქნებ მერე მიხვდეს რას აკეთებს...
მთელი ზაფხული გავწვალდით მაგრამ ღირდა სახლებსაც რომ შეღებავდნენმაგარი იქნებამე უცხოეთიდან ვუყურებ ჩემს ქუჩასდა მიხარია სახლლებიც შეღებეთ გთხოოვთ👍👍