"ბრალდებული დაზარალებულის უმწეობის გამოყენებით, ძალადობით და ძალადობის მუქარით, 12 წლის მოზარდის გაუპატიურებას შეეცადა" - რა ინფორმაციას ავრცელებს პროკურატურა?
პროკურატურამ შიდა ქართლში 12 წლის ბავშვის გაუპატიურების მცდელობის ფაქტზე 63 წლის მამაკაცს ბრალი წარუდგინა.
ბრალდებულს გორის რაიონულმა სასამართლომ აღკვეთი ღონისძიების სახით პატიმრობა უკვე შეუფარდა.
ეჭვმიტანილი ბრალს არ აღიარებს და თავს უდანაშაულოდ თვლის.
შსს გამოძიება წინასწარი შეცნობით არსრულწლოვანის მიმართ სქესობრივ დანაშაულის, გაუპატიურების მცდელობის მუხლით აქვს დაწყებული. ბრალის დამტკიცების შემთხვევაში 63 წლის კაცს 15-დან 20 წლამდე ან უვადო პატიმრობა ემუქრება.
აღნიშნულთან დაკავშირებით ინფორმაციას პროკურატურა ავრცელებს.
უწყების ცნობით, ბრალდებული მამაკაცი ძალადობის მუქარით არასრულწლოვნის გაუპატიურებას შეეცადა.
"საქართველოს პროკურატურამ არასრულწლოვნის გაუპატიურების მცდელობის ფაქტზე ერთ პირს ბრალდება წარუდგინა.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ ჩატარებული გამოძიებით დადგინდა, რომ 6 სექტემბერს, ბრალდებული 12 წლის დაზარალებულის უმწეობის გამოყენებით, ძალადობით და ძალადობის მუქარით არასრულწლოვნის გაუპატიურებას შეეცადა.
სამართალდამცველებმა ბრალდებული 8 სექტემბერს დააკავეს. მას ბრალდება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 19-137-ე მუხლის მე-4 ნაწილის "გ“ ქვეპუნქტით (გაუპატიურების მცდელობა, ჩადენილი დაზარალებულის უმწეობის გამოყენებით, ძალადობით და ძალადობის მუქარით, წინასწარი შეცნობით არასრულწლოვანის მიმართ) წარედგინა, რაც სასჯელის სახედ და ზომად თხუთმეტიდან ოც წლამდე ან უვადო თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
პროკურატურა ბრალდებულისთვის აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობის გამოყენების შუამდგომლობით, სასამართლოს კანონით დადგენილ ვადაში მიმართავს. სისხლის სამართლის საქმეზე გამოძიება გრძელდება“, - ნათქვამია პროკურატურის მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.
ძირში მოაჭერით.