ინდოეთში, ჩენაიში მიმდინარე 44-ე საჭადრაკო ოლიმპიადაზე საქართველოს ქალთა ნაკრებმა მეორე ადგილი დაიკავა.
პირველი ადგილი და ოლიმპიური ოქრო უკრაინის ქალთა ნაკრებს ერგო.
შედეგების გამოცხადებამდე ჯერ კიდევ უცნობი იყო, ვინ გავიდოდა პირველ ადგილას, საქართველოს თუ უკრაინის ქალთა ნაკრები, რადგან ორივე ნაკრებმა დღეს მატჩები მოიგო ანგარიშით -3:1. დღეს, 9 აგვისტოს, საქართველოს ქალთა ნაკრებმა ამ ანგარიშით დაამარცხა აზერბაიჯანის ნაკრები, ხოლო უკრაინის ნაკრებმა ამავე ანგარიშით სძლია პოლონეთის ნაკრებს.
საბოლოოდ, დამატებითი მაჩვენებლების შეჯამების შემდეგ, ოლიმპიური ოქრო უკრაინის ნაკრებმა მიიღო.
ჩვენი ნაკრების შემადგენლობაში შედიან: ნანა ძაგნიძე, ლელა ჯავახიშვილი, ნინო ბაციაშვილი, მერი არაბიძე და სალომე მელია.
აღსანიშნავია, რომ ნინო ბაციაშვილმა მეორე ინდივიდუალურ დაფაზე საუკეთესო შედეგი აჩვენა და ოლიმპიურ მცირე ოქროს მედალს დაეუფლა! მან ფინიშზე ფენომენალური შედეგი აჩვენა - ბოლო ოთხ გადამწყვეტ ტურში ოთხი გამარჯვება მოიპოვა.
გამოცემა chess-news-ი ფეისბუქზე წერს, რომ ეს მეორე შემთხვევაა, როცა საქართველოსა და უკრაინის ქალთა ნაკრებებმა ერთნაირი ქულები დააგროვეს საჭადრაკო ოლიმპიადაზე. ასე მოხდა 2008 წელს დრეზდენში გამართულ საჭადრაკო ოლიმპიადაზე. მაშინ პირველ ადგილზე საქართველოს ქალთა ნაკრები გავიდა.
საქართველოს პრემიერ-მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი საქართველოს ქალ მოჭადრაკეთა ნაკრებს 44-ე საჭადრაკო ოლიმპიადის ვერცხლის პრიზიორობას ულოცავს.
პრემიერი მოჭადრაკეებს შემდგომ წარმატებებს უსურვებს.
"საქართველოს ქალ მოჭადრაკეთა ნაკრები 44-ე საჭადრაკო ოლიმპიადის ვერცხლის პრიზიორია! ინდოეთის ქალაქ ჩენაიში გამართულ საჭადრაკო ოლიმპიადაზე საქართველოს ქალთა ნაკრებმა მეორე ადგილი დაიკავა. ვულოცავ ჩვენს საამაყო ქალბატონებს და შემდგომ წარმატებებს ვუსურვებ“, - ნათქვამია მთავრობის მეთაურის განცხადებაში.
გილოცვთ!!! ისე, ჩემი უსაყვარლესი 2 დროშა ფრიალებს გამარჯვების ნიშნად. ერთნაირი ქულებიც სიმბოლურია. საბოლოოდაც ერთად გავიმარჯვებთ!!!
როცა არ იცით გაჩერდით, რა. ყველგან პოლიტიკა ნუ გელანდებათ, განსაკუთრებით რუსეთუმეებს – უკრაინის ქალთა ნაკრები მსოფლიოში ერთ–ერთი უძლიერესია და ამ ოლიმპიადაზეც მეორეები იყვნენ რეიტინგით (პირველი – ინდოეთი, მესამე – საქართველო). დები მუზიჩუკები მსოფლიო რეიტინგში მე-7 - მე-8 ადგილებზე არიან, ზუსტად ჩვენი ძაგნიძის შემდეგ. უმცროსი და – მარია მუზიჩუკი მსოფლიოს ექს–ჩემპიონია, ისევე როგორც ნაკრების კიდევ ერთი წევრი – ანა უშენინა. უფროსი მუზიჩუკი – ანაც მსოფლიოს სამგზის ჩემპიონია, ოღონდ ბლიცში.
მოკლედ, ვულოცავ ჩვენს გოგონებს ვერცხლს და მოძმე უკრაინელებს – ოქროს!