"ინფიცირების ახალი შემთხვევები მზარდია, თუმცა ბოლო კვირაში შემცირდა გავრცელების ტემპი" - რა ეპიდვითარებაა ქვეყანაში: როგორია ამირან გამყრელიძის პროგნოზი?
"ინფიცირების ახალი შემთხვევები მზარდია, თუმცა  ბოლო კვირაში შემცირდა გავრცელების ტემპი" - რა ეპიდვითარებაა ქვეყანაში: როგორია ამირან გამყრელიძის  პროგნოზი?
კორონავირუსის გავრცელების ტემპი ბოლო კვირის განმავლობაში შემცირებულია - საზოგადოებაში პანიკა არ არის, პროგნოზულად არ არის ის ვითარება, რომ ისეთი ტალღა გვქონდეს, როგორიც გასულ აგვისტოს, - ამის შესახებ დაავადებათა კონტროლის ეროვნული ცენტრის ხელმძღვანელმა, ამირან გამყრელიძემ "ინტერპრესნიუსთან“ ეპიდვითარებაზე საუბრისას განაცხადა.
როგორც ამირან გამყრელიძე განმარტავს, ეპიდსიტუაცია ქვეყანაში სრულად მართვადია.
"მოგეხსენებათ, რომ ინფიცირების ახალი შემთხვევები მზარდია. ეპიდვითარებისთვის დამახასიათებელი ყველა ინდიკატორი გაზრდილია, მაგრამ ოდნავ დამამშვიდებელია ის, რომ შემცირდა რეპროდუქციის ინდექსი ანუ გავრცელების ინტენსივობა, გავრცელების ტემპი, ბოლო კვირის განმავლობაში შემცირებულია. თუ ჩვენ ყოველ კვირა გვქონდა შემთხვევების გაორმაგება, ახლა, ბოლო კვირას მომატებულია რაოდენობა, თუმცა ეს არ არის 2-ჯერ მეტი, როგორც წინა კვირაში. ვირუსის გავრცელების ტემპი შემცირებულია. ჩვენთან ძირითადად ცირკულირებს BA.4 და BA.5, უპირატესად BA.5 შტამი. რაც მთავარია, ყველაზე მძიმე ინდიკატორი სიკვდილიანობა არ იმატებს, დღეში გვაქვს 1 ან არცერთი გარდაცვალება. არც კლინიკებია გადატვირთული. BA.5 ძირითადად მსუბუქად მიმდინარეობს. შემთხვევების ზრდა არის, მაგრამ არ არის საზოგადოებაში პანიკა, პროგნოზულად არ არის ისეთი ვითარება, რომ გვქონდეს ისეთი ტალღა, როგორც გასულ აგვისტოს. ეპიდსიტუაცია ქვეყანაში სრულად მართვადია“, - აღნიშნავს გამყრელიძე.
კაკო
სანამ ჯანმო არ ეტყვით იქამდე არ დაამძიმებენ სიტუაციას. ეს და მისი კოლეგები ჯანმოს უსიტყვო ბრძანებების შემსრულებლები არიან. ეს ჭანჭიკი ვერაფერს წყვეტს სამწუხაროდ
როგორი დამნაშავეებიც ჰყავდათ ნაცებს ციხის ჯალათების სახით, ისეთივე ჯალათები ჰყავთ ამჟამინდელთ აღნიშნული ე.წ. ჯანმრთელობის დამცველებით