• 3 აპრილი - 186 გარდაცვლილი
• 4 აპრილი - 185 გარდაცვლილი
• 5 აპრილი - 193 გარდაცვლილი
მკვეთრად გაუარესებული ეპიდემიოლოგიური ვითარების გამო, თურქეთში შეზღუდვები კიდევ უფრო გამკაცრდა.
ქვეყნის 81 პროვინიციიდან 58 ე.წ. წითელ ზონადაა გამოცხადებული. "წითელ ზონადაა" გამოცხადებული სტამბოლი და დედაქალაქი ანკარა. თურექთში 21:00 საათიდან დილის 5:00 საათამდე კომენდანტის საათი მოქმედებს. თურქეთში აქამდე კომენდანტის საათი შაბათ-კვირას არ მოქმედებდა, თუმცა "წითელ ზონებში“ ის კვლავ შემოიღეს. იგეგმება სპეციალური შეზღუდვების დაწესება რამადანის დღესასწაულისთვისაც, აკრძალულია ხალხმრავალი შეკრებები. "წითელ ზონად" გამოცხადებულ ადგილებში აკრძალულია რესტორნების მუშაობა, ხოლო ბავშვები კვლავ დისტანციურ რეჟიმში აგრძელებენ სწავლას.
• ვაქცინაცია
აღსანიშნავია, რომ აქტიურად მიმდინარეობს კორონავირუსის საწინააღმდეგო ვაქცინაცია. ვაქცინაცია 14 იანვარს დაწყო და დღემდე ვაქცინის პირველი დოზა 9.95 მილიონ ადამიანს აქვს მიღებული, ორივე დოზა კი - 7.24 მილიონზე მეტ ადამიანს.
თურქეთში იყენებენ კორონავირუსის საწინააღმდეგო ჩინური წარმოების Sinovac-ის ვაქცინას და როგორც ქვეყნის ჯანდაცვის მინისტრი, ფაჰრეთინ კოჩა აცხადებს, ქვეყანამ მიიღო 1,4 მილიონი დოზა "ფაიზერის“ ვაქცინა და ამავე წარმოების კიდევ 4,5 მილიონ დოზას ელოდებიან მიმდინარე თვეში.
გარდა ამისა, თურქმა მედიკოსებმა თავადაც შექმნეს კორონავირუსის საწინააღმდეგო ვაქცინები. ფაჰრეთინ კოჩას თქმით, მას აქვს მოლოდინი, რომ ზაფხულის ბოლოსთვის თურქეთი უკვე საკუთარი წარმოების ვაქცინებს გამოიყენებს.
"მჯერა, რომ პირველი ვაქცინა მზად იქნება აგვისტოსთვის, ზაფხულის ბოლომდე“, - აცხადებს ქვეყნის ჯანდაცვის მინისტრი. მისივე ინფორმაციით, ამჟამად ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციაში კორონავირუსის საწინააღდმეგო 18 თურქული წარმოების კანდიდატი ვაქცინაა წარდგენილი.
ვირუსის გამოვლენის დღიდან ამ დრომდე თურქეთში კორონავირუსის 3,6 მილიონი შემთხვევა გამოვლინდა. ვირუსმა 32 456 ადამიანის სიცოცხლე იმსხვერპლა.
nb
idiotokratia dzalashi!!