"ავიძბა ითხოვდა სოხუმის პორტის საკუთრებაში ან მართვის უფლებით გადაცემას" - რატომ დააკავეს "პიატნაშკას" ლიდერი და რა ხდება სოხუმში?
აფხაზეთში, სოხუმის ე.წ. სასამართლომ ასლან ბჟანიას ყოფილ თანაშემწეს ახრა ავიძბას ერთთვიანი წინასაწარი პატიმრობა მიუსაჯა. "ოფიციალური ვერსიით", მას ბრალად ედება, რომ რამდენიმე ადამიანთან ერთად, ადგილობრივ "ხელმძღვანელობაზე" შეიარაღებულ თავდასხმას გეგმავდა. ბრალის დამტკიცების შემთხვევაში, ავიძბას 2-დან 6 წლამდე პატიმრობა ემუქრება. შეგახსენებთ, იანვრის ბოლოს უკრაინის უშიშროების სამსახურმა ახრა ავიძბაზე ძებნა გამოაცხადა. უწყების განცხადებაში აღნიშნულია, რომ რუსეთის მოქალაქე ახრა ავიძბამ (მეტსახელად "აფხაზი") 2014 წელს დააფუძნა და დიდი ხნის განმავლობაში ხელმძღვანელობდა უკანონო შეიარაღებულ დაჯგუფებას "პიატნაშკას".
ავიძბას, რომელიც ბჟანია-ანქვაბის ე.წ. ხელისუფლებაში მოსვლას პირადად ხელმძღვანელობდა, პოლიტიკაში ხელი მოეცარა, რის შემდეგაც, ერთ-ერთი ვერსიით, ბიზნესში ცდილობდა დამკვიდრებას. კონკრეტულად, ის გაწეული შრომის საფასურად, სოხუმის პორტის გადაცემას ითხოვდა, რაზეც კატეგორიული უარი მიიღო.
ბოლო ხანებში, ის "ანტისამთავრობო" განწყობებით გამოირჩეოდა. 2017 წელს, აფხაზეთში დაბრუნების შემდეგ, მარტის საპარლამენტო არჩევნებში მონაწილეობდა, სადაც სოხუმის პირველ საარჩევნო ოლქში იყრიდა კენჭს, თუმცა, დამარცხდა. ამის მიუხედავად, ის აფხაზურ პოლიტიკაში, ერთ-ერთ ყველაზე მნიშვნელოვან ანგარიშგასაწევ და "ყველაფერზე წამსვლელი" ფიგურად რჩება. 5 მარტს, მას შემდეგ, რაც ის დააკავეს, რეგიონში ვითარება იმდენად დაიძაბა, რომ ადგილობრივები ახალ პოლიტიკურ კრიზისზეც ალაპარაკდნენ.
ავიძბამ შარშან მარტში, აფხაზეთის ე.წ. იუსტიციის სამინისტროს ახალი პოლიტიკურ-საზოგადოებრივი გაერთიანების დასაფუძნებლად რეგისტრაციისთვის მიმართა, თუმცა, ამ საქმეს გაგრძელება არ ჰქონია. ავიძბას მხარდამჭერები ჰყავს, რაც მისი დაკავების შემდეგ უფრო თვალსაჩინო გახდა - სოხუმის ცენტრში მისი თანამოაზრეები შეიკრიბნენ, მაგრამ ადგილობრივების თქმით, -"ეს არ არის ის კატეგორია, ვისაც აფხაზეთის მომავალს ანდობდნენ..."
ადგილობრივი მოსახლეობის ნაწილმა მიიჩნია, რომ ავიძბა უსამართლოდ დააკავეს, რადგან "ხელმძღვანელობა გრძნობდა, მისი პოზიციების გაძლიერებას და ასე გაანეიტრილეს"... სხვების თქმით, არც ავიძბას და არც სხვებს არაფერი დაუმსახურებია, რომ სოუხმის პორტი საკუთრებაში ან თუნდაც სამართავად გადაეცეს. ავიძბას ბიზნესინტერესებმა აფხაზეთის მოსახლეობაში აღშფოთება გამოიწვია. ნაწილის თქმით, ეს სხვა არაფერია, თუ არა ტერორიზმი.
"ხელისუფლებაში პოსტი ვერ შეირგო, პრივილეგიები ვერ შეირგო, პატრიოტად მივიღეთ და უფროსობა მოინდომა. ჰაბიტუსზეც ეტყობა, ვინ არის და რაც უნდა. მას სურს, ხელში მუდამ გადატენილი კალაშნიკოვი ეჭიროს და აკაკანებდეს..." - წერენ აფხაზი ინტერნეტმომხმარებლები.
"ვიცი, რომ რამდენიმე თვეა ავიძბა ითხოვდა, სოხუმის პორტის საკუთრებაში ან მართვის უფლებით გადაცემას. მისებურად, ხისტად ითხოვდა კუთვნილი შრომის საფასურს და რადგან ანქვაბი-ბჟანია ვერანაირ პირობაზე ვერ დაითანხმა, მუქარაზე გადავიდა, ამბობდა, რომ თავს არავის გამოაყენებინებდა. დიდი ალბათობით, დესტაბილიზაციის მუქარაზეც წავიდა და რაღაცას მართლა გეგმავდა", - წერს ერთ-ერთი ადგილობრივი, ვადიმ მეტრეველი.
"გაათავისუფლეთ ავიძბა, თორემ ახალ კრიზისს მიიღებთ. კვირაიას მოღალატურ საქმის გარშემო დაწყებული უკმაყოფილება არ შეგრჩებათ. კვირაიასა და მისნაირებს ემუქრებოდა, ამიტომაც გადაწვიტეს მისი განეიტრალება..." - მიაჩნია ოთარ ბარციცს.
გამვლელი
ვაი რა მართლა, ვინ არ ბლატაობს ჩვენ მიწა-წყალზე რა, ყველანი ჩვენს გარდა. ნორმალურ ქვეყანაშე ასეთებს რა გზას გაუყოლებდნენ კი ვიცი. ჩვენტან კი ყველას ყველაფერი შერჩა:((((
როვო კატორი
ჩვენთან მოვიწვიოთ. ადამიანთა უფლებების დამცველის პოსტი შევთავაზოთ. იქნებ დაგვიცოს?!
როგორ უპასუხეს ოკუპირებულ რეგიონებში ტიკარაძის შეთავაზებას მოსახლეობის ვაქცინაციის თაობაზე
"ჩვენი შეცდომების გამო, რაც მეტი დრო გავა, მეტი ახალგაზრდა იტყვის, რომ აფხაზეთი საქართველოა" - როგორ ეხმაურებიან აფხაზები, 19 წლის გოგონას სკანდალურ ვიდეოს
ოკუპირებული აფხაზეთის ე.წ. შსს-ში ბოდიში მოახდევინეს გოგონას, რომელმაც თქვა, რომ "აფხაზეთი საქართველოა" - "ძალიან ვნანობ და პატიებას ვითხოვ"