სომხეთში მმართველი გუნდი რიგგარეშე არჩევნების ჩატარებაზე უარს ამბობს და ფაშინიანი არსად მიდის - "ასეთი მოთხოვნა საზოგადოებისგან არ არსებობს"
სომხეთის მმართველი პარტია "ჩემი ნაბიჯი“ ვადამდელი საპარლამენტო არჩევნების გამართვაზე უარს აცხადებს, რადგანაც პარტიის წარმომადგენელთა შეფასებით, საზოგადოების მხრიდან მსგავსი დაკვეთა არ არსებობს.
აღნიშნული გადაწყვეტილება ერთგვარი მოულოდნელობა იყო, ვინაიდან ყარაბაღის ომის შემდეგ, ქვეყანაში შექმნილი პოლიტიკური კრიზისიდან გამოსავლად ვადამდელი საპარლამენტო არჩევნების გამართვა მიიჩნეოდა მმართველ წრეებშიც კი.
სომხური მედიის ცნობით, ხელისუფლების წარმომადგენლებმა 7 თებერვალს გამართეს შეხვედრა თავიანთ ლიდერთან, ნიკოლ ფაშინიანთან, ხოლო შეხვედრის დასრულების შემდეგ განაცხადეს, რომ მათ არ მიიღეს პრემიერ-მინისტრის წინადადება ვადამდელი არჩევნების ჩატარების შესახებ. მმართველ გუნდში ამბობენ, რომ ამ იდეას მხარს ვერ დაუჭერენ, რადგანაც საზოგადოების დიდ ნაწილს ეს არ სურს.
აღნიშნულთან დაკავშირებით "ჩემი ნაბიჯი" ოფიციალურ განცხადებასაც ავრცელებს:
"პრემიერ-მინისტრის ინიციატივას, რიგგარეშე არჩევნების ჩატარების დროის გარკვევის შესახებ, არ მოჰყოლია პოზიტიური გამოხმაურება. არ არსებობს რიგგარეშე არჩევნების მოთხოვნა ფართო საზოგადოებაში. “ჩემი ნაბიჯი” აგრძელებს ფაშინიანის მხარდაჭერას" - ნათქვამია განცხადებაში.
ცნობისთვის, ყარაბაღის ომის შემდეგ, სომხეთი ფართომასშტაბიანმა საპროტესტო აქციებმა მოიცვა. 17-მა ოპოზიციურმა პარტიამ გამოაქვეყნა განცხადება, სადაც ისინი ფაშინიანის გადადგომას ითხოვდნენ. ამასთან, 25 დეკემბერს ნიკოლ ფაშინიანმა "ფეისბუქზე" გამოქვეყნებული პოსტის საშუალებით შეატყობინა საზოგადოებას, რომ ის მზად იყო თანამდებობა დაეტოვებინა - "მე შემიძლია დავტოვო პრემიერ-მინისტრის პოსტი მხოლოდ ხალხის გადაწყვეტილებით", - წერდა სომხეთის პრემიერი.
ახლა კი, სომხეთის ოპოზიციაში ყოველივეს ფაშინიანის მხრიდან მანიპულაციად აფასებენ და ამბობენ, რომ პრემიერ-მინისტრის აღნიშნული განცხადების შემდეგ აქციების შეწყვეტა შეცდომა იყო. რეალურად, მუხტი დაიკარგა, ხოლო მმართველმა ძალამ სასურველი შედეგი მიიღო. სომეხ ექსპერტთა შეფასებით კი, ვადამდელ არჩევნებზე უარის თქმას არ მოჰყვება სომხეთში პოზიტიური რეაქცია არც ოპოზიციური სპექტრის და არც საზოგადოების მხრიდან. მიიჩნევენ, რომ ამგვარი ნაბიჯი პოლიტიკურ კრიზისს კიდევ უფრო გაამწვავებს და შესაძლოა, სომეხი საზოგადოების ნაწილის ქუჩის პროტესტი კვლავ ვიხილოთ.