დღეს ნიკოლოზობაა - პატრიარქი წირვას სამების საკათედრო ტაძარში აღავლენს
მართლმადიდებელი ეკლესია დღეს წმინდა ნიკოლოზის ხსენების დღეს აღნიშნავს. ამასთან დაკავშირებით ტაძრებში სადღესასწაულო წირვა-ლოცვა შესრულდება.
როგორც საქართველოს საპატრიარქოს მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაშია აღნიშნული, ნიკოლოზობის დღესასწაულთან დაკავშირებით, სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი მღვდელმთავრებთან ერთად წირვას სამების საკათედრო ტაძარში აღავლენს. ღვთისმსახურება 10:00 საათზე დაიწყება.
რელიგიური ლიტერატურის თანახმად, წმინდა ნიკოლოზ სასწაულმოქმედი მცირე აზიაში, ლუკიის მხარის ქალაქ პათარაში, 257 წელს მდიდარ და ღვთისმოშიშ ოჯახში დაიბადა. სასწაულმოქმედების უნარი წმინდა ნიკოლოზმა შობიდანვე გამოავლინა. ნათლობისას ჩვილი ნიკოლოზი ემბაზში დამოუკიდებლად რამდენიმე საათის განმავლობაში იდგა.
რელიგიური სწავლების მიხედვით, წმინდა ნიკოლოზმა სიცოცხლეში უამრავი სასწაული აღავლინა და დღესაც აღევლინება ქალაქ ბარში, წმინდა ნიკოლოზის სახელობის ეკლესიაში დასვენებული მისი წმინდა ნაწილებიდან, რომელსაც მირონი სდის. მირონლუკიიდან იტალიის ქალაქ ბარში წმინდა მღვდელმთავრის წმინდა ნაწილების გადასვენება 1087 წელს მოხდა.
წმინდა ნიკოლოზ სასწაულმოქმედი საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის მფარველად მას შემდეგ ითვლება, რაც საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქმა მას ქართული ეკლესია შეავედრა. მართლმადიდებლები წმინდა მღვდელმთავარს შეწევნისთვის ყოველგვარი გასაჭირის ჟამს მიმართავენ.
ეკლესია წმინდა ნიკოლოზ სასწაულთმოქმედის ხსენებას წელიწადში ორჯერ აღნიშნავს. 19 დეკემბერს მისი გარდაცვალების დღეა.
წმინდა გაგა
დღეს რამდენიმე თანამშრომელმა მითხრა გილოცავ ნიკოლოზობასო. ალბათ არ იცოდნენ რომ გარდაცვალების დღის მილოცვა როგორც მინიმუმ სიბრიყვეა. აი ასეთი ქრისტიანები ვართ. ამას წინად გიორგობა მომილოცეს არადა იმ დღეს ბორბალზე გააკრეს და წამებით მოკლეს. მღვდლებმა მონური მორჩილების გარდა ცოდნაც ასწავლოს მრევლს მაგრამ როგორ გასცემენ იმას რაც თავადაც არ აქვთ.
თბილისში საახალწლო განათებები 21:00 საათის შემდეგაც აღარ გამოირთვება - "კოვიდი ახალ წელს ვერ მოკლავს, ვერ ჩააქრობს სინათლეს"