"თავად პაციენტები აგვიანებენ მომართვას - ასეთ შემთხვევებში გამოსავალი არის არაკეთილსაიმედო" - თამარ გაბუნია
მეტი ცოდნა გვჭირდება თითოეულ ჩვენგანს იმისთვის, რომ დროულად მოვახდინოთ ჩვენივე სიმპტომების შეფასება,- ამის შესახებ ჯანდაცვის მინისტრის პირველმა მოადგილემ თამარ გაბუნიამ განაცხადა.
მისი განმარტებით, არის მთელი რიგი შემთხვევები, როდესაც პაციენტები ჯანდაცვის სისტემას მკურნალობისთვის დაგვიანებით მიმართავს, რაც ხშირ შემთხვევაში, ფატალური შედეგის მიზეზი ხდება.
თამარ გაბუნიამ „პალიტრანიუსის“ გადაცემა „ დღის ნიუსრუმის“ ეთერის საშუალებით მოსახლეობას მიმართა და მოუწოდა სიმპტომების გამოვლენისთანავე დარეკონ ოჯახის ექიმებს.
"თავად პაციენტები აგვიანებენ მომართვას და ამდენად, როდესაც გადაწყვეტენ, რომ დროა უკვე მიმართონ სამედიცინო სფეროს, რადგან შესაძლოა, კოვიდთან ჰქონდეთ საქმე, არის შემთხვევები, როდესაც გვიან ხდება მათი აქტიური მართვის დაწყება და სამწუხაროდ, გამოსავალი არის არაკეთილსაიმედო ასეთ შემთხვევებში.
არის შემთხვევები, როდესაც ის კი არა, რომ სამედიცინო სფერომ დააგვიანა პასუხის გაცემა, არამედ პაციენტი მოგვმართავს სიმპტომების გაჩენიდან მეათე დღეს, ორი კვირის თავზე, როდესაც უკვე ძალიან ცუდად იგრძნო თავი, მანამდე რჩებდა ბინაზე და რატომღაც არ იფიქრა, რომ ეს შეიძლებოდა კორონავირუსი ყოფილიყო. ნამდვილად მეტი ცოდნა გვჭირდება თითოეულ ჩვენგანს იმისთვის, რომ დროულად მოვახდინოთ ჩვენივე სიმპტომების შეფასება და მივმართოთ ექიმს. როდესაც ჩვენ ვიცით, რომ ადამიანი ბინაზეა და მკურნალობს, მეტი ბერკეტი გვაქვს იმისთვის, რომ მისი მდგომარეობა ვაკონტროლოთ.
ოჯახის ექიმები ძალიან აქტიურად არიან ჩართყულები, 600 ოჯახის ექიმია დღეს ამ პროცესში ჩართული და დაახლოებით, 8 ათასი ადამიანია ბინაზე. საბედნიეროდ, დიდი ნაწილის მდგომარეობა არის დამაკმაყოფილებელი და მშვიდად გადიან 10-დღიან პერიოდს, რაც ბინაზე უნდა გაიარონ, თუმცა არის შემთხვევები, რომლებიც მძიმდება და თუ ოჯახის ექიმმა არ იცის, რომ ეს პაციენტი არის ბინაზე და გვიან დაურეკავენ ან არ გაგვაგებინებენ საერთოდ, რომ ბინაზე არიან, მერე უკვე ძალიან რთულია ჩარევა. ყველას მინდა ვთხოვო, ნუ დაელოდება სიმპტომების დამძიმებას, მაშინვე დაუკავშირდეს ოჯახის ექიმს“, - განაცხადა გაბუნიამ.
კ.კ.
ეს უსინდისო პაციენტებს აბრალებს. მე თვითონ ერთი კვირის განმავლობაში ველოდებოდი ოჯახის ექიმის დაკავშირებას, ამ დროის განმავლობაში დღეში 3 - 4 ჯერ ვრეკავდი ცხელ ხაზზე და 112 ზე და მაინც არავინ დამიკავშირდა. მერე ისედაც კარგად გავხდი და გავანებე თავი. უნამუსოები არიან და არაფრისმაქნისები.
ეს ნახე რა?მაგ სიმართლით იარე ქალბატონო ,როგორც რომ პაციენტი მოგმართავთ გვიან,პირიქით ეგ 10 დღე ყველანაირ გზას ეძებენ რომ მიიღოთ საავადმყოფოში და ყურადღებას არავინ აქცევთ.უფალი ყველაფერს ხედავს,გაჭირვებული ადამიანის მფარველი,ყველანაირ საზღვარს არის გადასული ამ ქალის კომენტარი,თვალებში ნაცრის შეყრა,უფალო გადმოგვხედე და გამოაჯანმრთელე ყველა ავადმყოფი,შენს იმედზეღა რომ არიან დარჩენილები.
კორონავირუსით ინფიცირებული 641 პაციენტის მდგომარეობა მძიმეა, 322 კი ხელოვნური სუნთქვის აპარატზე იმყოფება
"სააგენტოს ქმედებებში მთავარი ხარვეზი გამოიკვეთა - საშემსრულებლო პროცესის არასაკმარისი მეთვალყურეობა" - რატომ გახდა საჭირო გელათის დროებითი ცინკით გადახურვა?