პაატა იმნაძე - ჩვენ ვამბობთ, რომ ერთი კოვზი არ გამოიყენო და ახლა, მე ხომ არ შემიძლია შევცვალო რელიგიური რიტუალები?
დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ეროვნული ცენტრის დირექტორის მოადგილის, პაატა იმნაძის განცხადებით, მათი რეკომენდაციაა, რომ ერთჯერადი კოვზი არ იყოს გამოყენებული არცერთ სიტუაციაში.
როგორც იმნაძემ "პალიტრანიუსის" გადაცემა "360 გრადუსში" განაცხადა, ის ვერ შეცვლის რელიგიურ რიტუალებს, რადგან ეს ეკლესიის საქმეა.
"ჩვენ არ ვადგენთ წესებს რელიგიური რიტუალებისთვის, ჩვენ ვაძლევთ მოსახლეობას რეკომენდაციებს, სულერთია, რა სიტუაციაში უნდა გამოიყენო, ჩვენ ვამბობთ, რომ ერთი კოვზი არ გამოიყენო და ახლა, მე ხომ არ შემიძლია შევცვალო რელიგიური რიტუალები? ეს არის ეკლესიის საქმე. ჩვენი ეკლესია შეხედავს სიტუაციას, როგორი იქნება ეპიდემიოლოგიური სიტუაცია და ამ გადაწყვეტილებას მიიღებს ეკლესია. მე რა ის მაქვს, რომ შევცვალო დამკვიდრებული ტრადიციები“, - განაცხადა იმნაძემ.
ცნობისთვის, 29 თებერვალს საპატრიარქომ კოროვანირუსის პრევენციის მიზნით, ზიარების დროს ერთჯერადი კოვზის გამოყენებასთან დაკავშირებით განცხადება გაავრცელა, სადაც აღნიშნულია: „არაერთხელ გავრცელდა სიცოცხლისთვის საშიში ინფექცია, ასეთ პერიოდებში მართლმადიდებლები არათუ უშინდებოდნენ საერთო ბარძიმიდან საერთო კოვზით ზიარებას, პირიქით, უფრო ხშირად მიეახლებოდნენ ამ სიწმინდეს".
ერთი მორწმუნე არ ურევია მთავრობაში,ასე გამოდის. ყველაზე დიპლომატიური მაინც გამყრელიძე აღმოჩნდა
rcmena agar gaachnia mosaxleobas is mainc gavixsenot tuki cota ram caukitxavt gavixsenot kundzuli //spinelonga//sadac daavadeba //lepra iko gadamdebi da mteli daavadebulebi mag kundzulze gadaikvanes chumat midioda mgvdeli da aziarebda kvelas scored erti kovzit sabolood kvelani ganikurnen eg epidemiac gadamdebi da sasikvdilo iko mokc\vdnen bevrni da scored rodesac mamaom chumat navit midioda da aziarebda daavadebulebs kvelani gadarchnen da gamojanmrteldnen ik aseve imkopebodnen piltvebit daavadebulebi fimatiosi chleki kondat vinc ziara ta erti kovzit iko ziareba kvela kargad gaxda koronavirusi ki ara uaresi avadmkopoba aris mosaxleobashi gavrcelebuli magram erti kovzit xdeboda ziareba ginaxiat romelime adamiani daavadmkopebuli pirikit dzala ematebat da kargad xdebian scored gvtisgan dashvebulia es epidemiac rom itkvian mica neba da gvcdis bolo zams cven kidev mshishrebi da urcmunoebi egreve ertjeradi kovzebi movitxovet sadaa rcmena sikvaruli gvtisadmi egreve zurgi rom vakciet da sheushindit ai egaa scored dadgomili zami ras vircmunebt da vis gzas davadgebit gmertma ra tkva bolo zamis dro rom mova 7 saxeobas daushvebda mat shoris kaliebis shemosevas romelic moxda amas cinat ckaldidoba micisdzvra daushvebda epidemias sens gvcdis upli scoed namdvil kristians ar chirdeba ertjeradi kovsi saziarod tuki eshiniat nu eziarebian radgan mati rcmena mainc kitxvis nishnis kveshaa kidec veziare da bevrjerac veziarebi ertaderti cveni mparveli da gadamrcheni scored gmertia tuki eg ar vicame da misi ndoba echkvesh davakeni visga unda vendo eshmaks cxra mtas ikit da imis ikit casula gmertia mparveli uimisod erti geri tmac ki ar chamogviardeba tavidan tu mas ar unda da ar daushvebs dailocos misi saxeli da dzala da mparveloba gvkonebodes me chem tavs chem shvilebs da kvelas amsas usurveb kvelam migvatovot jobia da marto vikot vidre kvela mkavdes da gmertma mimatovos gmerti nu migvatoveb torem casulia cveni sakme esec rom daushva gmertma gvikurebs vin rogor moikceva exla gamochndeba rcmena scored