2019 წლის 10 ყველაზე პოპულარული სტატია, რომლებიც AMBEBI.GE-ზე ათი ათასობით მკითხველმა წაიკითხა
2019 წელი საკმაოდ რთული აღმოჩნდა ჩვენი ქვეყნისთვის - შიდა დაპირისპირებები, პოლიტიკური და ეკონომიკური არასტაბილურობა, საპროტესტო აქციები, აქციის დარბევები...
AMBEBI.GE მიმდინარე პოლიტიკური თუ საზოგადოებრივად მნიშვნელოვანი თემების გაშუქებასთან ერთად, მუდმივად ცდილობდა მკითხველისთვის ახალი და საინტერესო ადამიანები გაეცნო, გაეხსენებინა ნოსტალგიური ისტორიები, მიეცა რჩევები სხვადასხვა საქმის პროფესიონალების დახმარებით.
ტრადიციულად, წლის ბოლოს ვაჯამებთ წლის ყველაზე კითხვად და პოპულარულ სტატიებს, რომლებმაც AMBEBI.GE-ის მკითხველის განსაკუთრებული ინტერესი დაიმსახურა და ათობით ათასი ნახვა დააგროვა.
გთავაზობთ, 2019 წლის 10 ყველაზე პოპულარულ სტატიას AMBEBI.GE-სგან:
საქართველოს მეხუთე პრეზიდენტი სალომე ზურაბიშვილი სექტემბერში საკუთარი ჩაცმულობის გამო გაეხვა სკანდალში. ქვეყნის პირველი პირი, ნიუ-იორკში, აშშ-ს პრეზიდენტ დონალდ ტრამპისა და პირველი ლედის - მელანია ტრამპის სახელით გამართულ ოფიციალურ მიღებაზე, შავი კაბით, წითელი პალტოთი და შავი კოლგოტით გამოცხადდა, რის გამოც ის კრიტიკის ქარცეცხლში გაატარეს.
სოციალური ქსელის მომხმარებლები წერდნენ, რომ ამ ჩაცმულობის შემდეგ, პრეზიდენტზე როგორც გემოვნებიან ადამიანზე შთაბეჭდილება შეეცვალათ. ალბათ სწორედ ეს იყო მიზეზი რომ AMBEBI.GE-ს მიერ მომზადებული სტატია - "ვინ ჩააცვა სალომე ზურაბიშვილს ტრამპებთან შეხვედრაზე", 150 000-მდე ადამიანმა წაიკითხა.
გასტროენტეროლოგი-ჰეპატოლოგი ჯაბა ზარქუას ამ ინტერვიუმ, შეიძლება ითქვას ყველა აქამდე ნაცნობი "ოქროს წესის" შესახებ მითები დაამსხვრია.
პოპულარული დიეტები, რომლებიც ბოლო დროს ძალიან პოპულარული გახდა საქართველოში და ხშირად რისკების გაცნობიერების გარეშე მიმართავენ ადამიანები, ამ დიეტების რისკები და ჯანსაღი ცხოვრების წესის დარღვევა, რომელსაც ხშირ შემთხვევაში ჭარბწონიანობასა და ფატალურ შედეგებამდეც კი მიჰყავს ადამიანი - ამ თემებზე გასტროენტეროლოგთან ჩაწერილმა ინტერვიუმ 120 000-მდე მკითხველი დააინტერესა.
2002 წლის 24 ივლისს 15 წლის მარიამ გოგინაშვილი წყნეთიდან გაიტაცეს. მომხდარიდან ორ დღეში ვაკე-საბურთალოს რაიონულმა პროკურატურამ თავისუფლების უკანონოდ აღკვეთის ფაქტზე სისხლის სამართლის საქმე აღძრა. უკვე ჩვიდმეტი წელია, შინაგან საქმეთა სამინისტრო ამ საქმეს იძიებს. მსოფლიოს მასშტაბით უგზო-უკვლოდ გაუჩინარებულ სხვა ბავშვებთან ერთად, ინტერპოლი დღემდე ეძებს მარიამ გოგინაშვილს.
საქმესთან დაკავშირებით 2019 წლის მაისში AMBEBI.GE-მ შინაგან საქმეთა სამინისტროსგან ინფორმაცია გამოითხოვა, ასევე, დაუკავშირდა რამდენიმე ადამიანს, რომლებსაც მოზარდის გატაცების საქმეზე გარკვეული ინფორმაცია აქვთ...
საგარეჯოს რაიონის სოფელ ყანდაურაში 2019 წლის მაისში მომხდარი ოთხმაგი მკვლელობა წლის ერთ-ერთი უმძიმესი ამბავი იყო. თავდაპირველი ინფორმაციით, სავარაუდოდ, ოჯახური კონფლიქტის დროს, 85 წლის მამაკაცმა შვილსა და რძალს ესროლა, შემდეგ კი ხმაურზე შემოსულ ნათესავებს - ძმის ცოლსა და ძმისშვილს, რომლებიც ბრალდებულის ოჯახის მეზობლად ცხოვრობდნენ.
მოკლულები არიან - ბრალდებულის ვაჟი დავით გამყრელიძე და მისი მეუღლე, ლელა ბორაშვილი, ასევე დედა-შვილი მზია მეზვრიშვილი და შავლეგ გამყრელიძე, მოგვიანებით, საავადმყოფოში გარდაიცვალა ბრალდებულის მეუღლეც, რომელიც დაჭრილი იყო.
4-თვიანი სასამართლო პროცესების შემდეგ, სოფელ ყანდაურაში 5 ადამიანის მკვლელობის საქმეზე დაკავებული 85 წლის ომარ გამყრელიძე პატიმრობა გირაოთი შეუცვალეს და სასამართლო დარბაზიდან გათავისუფლდეს.
"მე ვარ ალალი და ამდენი ხანი მტანჯავდნენ... როდესაც დამაკავეს, მკვდარივით წამიღეს ბორკილებდადებული. ვეკითხები ყველას, სად არის სამართალი?!" - განაცხადა პროცესზე 85 წლის გამყრელიძემ.