ისტორიულ-შემეცნებითი ჟურნალის, “ისტორიანის“ ოქტომბრის ნომრის მთავარი თემები
გამოვიდა ისტორიულ-შემეცნებითი ჟურნალის, “ისტორიანის“ ოქტომბრის ნომერი #10(94), რომელშიც წაიკითხავთ:
თრუსო. სპეციალური ნომერი
«ისტორიანის» წინამდებარე ნომერი მოგვითხრობს ძირძველი ქართული ტერიტორიის, თრუსოს შესახებ, რომელიც, ჩვენი ჩრდილოელი მეზობლის წაქეზებით, მავანს საცილოდ გაუხდია.
უძველესი დროიდან ისტორიული ხევი ქართული სახელმწიფოს განუყოფელი ნაწილი იყო. საქართველოს ჩრდილოეთ კარიბჭედ დარიალის ხეობა მიიჩნეოდა, რომლის დაცვა-გამაგრება ქართველ მეფეთა უპირველესი საზრუნავი გახლდათ. თრუსოს ხეობაც ხევის განუყოფელი ნაწილი იყო, მასზე ეკონომიკურად და პოლიტიკურად დამოკიდებული. მოსახლეობა ამ ხეობაში გვიან შუა საუკუნეებში შეიცვალა, დაიწყო ოსთა ჩამოსახლების პროცესი. მიუხედავად ამისა, თრუსო ქართველ მეფეთა მთავარ პლაცდარმს წარმოადგენდა.
მართალია, ქართულ მეცნიერებაში არის ცალკეული მცდელობა თრუსოს ხეობის შესწავლისა, ეს მაინც მომავლის საქმეა. აუცილებელია კომპლექსური ექსპედიციის მოწყობა. უკანასკნელ ხანს, აქ არსებული მონასტრების რესტავრაციისას არაერთი საინტერესო მასალა აღმოჩნდა. ჩვენთვის ასევე ცნობილი გახდა რამდენიმე ლაპიდარული წარწერის არსებობის შესახებ. ვფიქრობთ, თრუსოს ხეობის კვლევა უახლოეს პერიოდში უნდა დაიწყოს.
ნომერში წაიკითხავთ:
- თრუსო, ქართველთა განსახლების უძველესი არეალი / “სადაც კი საქართველოში ოსებს ფეხი დაუდგამთ, ოსი «სწავლულები” ძირძველ ოსურ ტერიტორიად აცხადებენ»
- «თრუსოს ხეობა». თრუსოს თავდაცვითი სისტემა / «დვალეთში შემოჭრილი ოსები, როგორც დამპყრობლები, იერარქიული საფეხურის თავში მოექცნენ»
- ოსები თერგის ზემო წელში / თრუსოში მკვიდრობდნენ წანარები, რომელთაც მოგვიანებით დიდი როლი შეასრულეს კახეთის სამთავროს ჩამოყალიბებაში
- იმპერიის მუქარა. აგრესიული მეზობლის ექსპანსიის გრძელვადიანი სტრატეგია.