რას წერს რუსული მედია საქართველოს ყოფილ და მომავალ პრემიერ-მინისტრებზე
რუსული მედია სამთავრობო ცვლილებებთან დაკავშირებით საქართველოში მიმდინარე მოვლენებს დიდი ინტერესით ადევნებს თვალს. მედია აქტიურად წერს უკვე საქართველოს ყოფილ და მომავალ პრემიერ-მინისტრებზე.
vestikavkaza.ru წერს, რომ გიორგი კვირიკაშვილი გადადგომის მთავარი მიზეზი "ქართული ოცნების" ლიდერთან ბიძინა ივანიშვილთან უთანხმოება იყო... გამოცემის ცნობით, პრემიერობის პერიოდში ბევრად გაუმჯობესდა რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობა, რადგან ქართველ მაღალჩინოსანს პოპულისტური და აგრესიული განცხადებები არ ახასიათებდა.
"ზოგადად, თანამედროვე საქართველოს, ევროპული სახელმწიფოებისგან განსხვავებით, ბოლო წლების განმავლობაში გიორგი კვირიკაშვილი კი არა, პარტიის თავმჯდომარე, მილიარდერი ივანიშვილი მართავს... მან ბოლო შეხვედრაზე კვირიკაშვილი მწვავედ გააკრიტიკა. არსებული ინფორმაციით, ივანიშვილი სულაც არ აპირებდა მინისტრთა კაბინეტის სრულად გადაყენებას, მან უბრალოდ, გიორგი კვირიკაშვილისგან რამდენიმე პრინციპულად მნიშვნელოვან საკითხზე მიმართულების შეცვლა მოითხოვა... მაგალითად, ეს ეხება ეროვნული ვალუტის მიმდინარე კურსს და ლარის კურსის შესანარჩუნებლად სავალუტო რეზერვის გამოყენებას," - წერს გამოცემა ადგილობრივ წყაროზე დაყრდნობით.
რუსული მედიის ცნობით, ნებისმიერ ევროპულ ქვეყანაში მმართველი პარტიის წარმომადგენელი მართავს ქვეყნის ეკონომიკურ და ფინანსურ პოლიტიკას, "თუმცა, საქართველოს შემთხვევაში "მოქალაქე" მართავდა ფისკალურ პოლიტიკას თუ რეფინანსირების საკითხებს, რაც დემოკრატიული სისტემის არსებობისას შეუძლებელია".
"ბოლო საკადრო ცვლილებების შემდეგ, ქვეყნის პრეზიდენტმა გიორგი მარგველაშვილმა განაცხადა, რომ ივანიშვილი პრემიერ-მინისტრი უნდა გახდეს და ამ შემთხვევაში, კონსტიტიციურ და რეალურ სურათს შორის "განხეთქილება" აღარ იქნება. პრობლემა ის არის, რომ ივანიშვილი ვერ იტანს პუბლიკას... ისე კი, საკმარისია მისი ერთი სიტყვა და მმართველი პარტია მაშინვე "აირჩევდა" მას პრემიერად" - წერს რუსული მედია.
ВЗГЛЯД.ru პრემიერ-მინისტრობის კანდიდატითაც ინტერესდება. გამოცემა წერს, რომ 36 წლის მამუკა ბახტაძე ამ პოსტზე ბიძინა ივანიშვილის ფავორიტია.
"ფინანსთა მინისტრის პოსტზე დანიშვნამდე მამუკა ბახტაძე "საქართველოს რკინიგზის" გენერალური დირექტორი იყო. ტექნიკურ მეცნიერებათა დოქტორს ასევე აქვს მოსკოვის სახელმწიფო უნივერსიტეტის მაგისტრის დიპლომი", - წერს გამოცემა.
სოციალური ქსელის რუსი მომხმარებლების თქმით, ის, რომ ქართველ ახალგაზრდა მაღალჩინოსანს რუსეთთან რაღაც აკავშირებს, მისასალმებელია.
"და რა მერე?.. წარსულის გამოცდილებამ მაინც არ გვასწავლა, რომ ასეთ რამეებზე გული არ უნდა აგვიჩუყდეს? შევარდნაძე საერთოდ საბჭოთა კავშირის საგარეო საქმეთა მინისტრი იყო, თუმცა ამას ხელი არ შეუშლია ჩვეულებრივი რუსოფობი გამხდარიყო... დიდი ეჭვი მაქვს, რომ არც ამ წვერიან ინტელექტუალს ექნება რუსეთის მიმართ მაინცდამაინც ნათელი მოგონებები," - წერს რუსი ინტერნეტმომხმარებელი ბორია დიმკინი.