ორსულობის დროს დეპრესია, ბავშვში აუტიზმის განვითარებას უწყობს ხელს
ოჰაიოს უნივერსიტეტის სამედიცინო ცენტრის მკვლევარები მივიდნენ დასკვნამდე, რომ ორსულობის დროს, დედის დეპრესია მნიშვნელოვან გავლენას ახდენს ნაყოფის ფსიქიკურ განვითარებაზე. კერძოდ კი, დედის ასეთი მდგომარეობა ბავშვში აუტიზმის და ჰიპერაქტიურობის პროვოცირებას ახდენს.
საკუთარ კვლევაში მეცნიერებმა ათასობით ბავშვის მონაცემები გამოიყენეს, რომლებიც ამ ფსიქოლოგიურ პრობლემებით იტანჯებიან. აღმოჩნდა, რომ მსგავსი აშლილობები იმ ახალშობილებს აღენიშნებათ, რომელთა დედებსაც ორსულობის 24-28 კვირებში დეპრესია აწუხებდათ და სტრესულ სიტუაციებში იმყოფებოდნენ. გარდა ამისა, გაირკვა, რომ სტრესული სიტუაციები მომავალ დედებში ხშირად ტოქსიკოზს იწვევს, შეიძლება გამოიწვიოს ნაადრევი მშობიარობა და გონებრივი ჩამორჩენილობაც კი.
მომზადებულია mentalhealth.about.com -ის მიხედვით.
საკუთარ კვლევაში მეცნიერებმა ათასობით ბავშვის მონაცემები გამოიყენეს, რომლებიც ამ ფსიქოლოგიურ პრობლემებით იტანჯებიან. აღმოჩნდა, რომ მსგავსი აშლილობები იმ ახალშობილებს აღენიშნებათ, რომელთა დედებსაც ორსულობის 24-28 კვირებში  დეპრესია აწუხებდათ და სტრესულ სიტუაციებში იმყოფებოდნენ. გარდა ამისა, გაირკვა, რომ სტრესული სიტუაციები მომავალ დედებში ხშირად ტოქსიკოზს იწვევს, შეიძლება გამოიწვიოს ნაადრევი მშობიარობა და გონებრივი ჩამორჩენილობაც კი.
რა საფრთხეებს შეიცავს შილაკის ხშირი კეთება და რას გირჩევთ დერმატოლოგი - "ამ პრობლემით პაციენტები ხშირად მოგვმართავენ"