შსს-ს რამდენიმე მაღალჩინოსანი დაკავებულია
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამდებობის პირების მიერ სამსახურებრივი უფლებამოსილების გადამეტების ფაქტზე შსს-ს გენერალურმა ინსპექციამ გამოძიება დაიწყო.
როგორც დღეს გამართულ პრესკონფერენციაზე შსს-ს საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსმა ნინო გიორგობიანმა განაცხადა, ჩატარებული საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად დადგინდა, რომ საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრის თანამდებობაზე მუშაობის პერიოდში ბაჩანა ახალაიამ ინფორმაცია მიიღო შს სამინისტროს შვიდი თანამშრომლის შესახებ, რომ მათ განსხვავებული პოლიტიკური შეხედულებები გააჩნდათ.
ამ საბაბით ახალაიამ ამ თანამშრომელთა დასჯა-წამების, დამამცირებელი და არაადამიანური მოპყრობის ორგანიზება და შესრულება დაავალა თავის ნდობით აღჭურვილ, შს სამინისტროს განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის მაღალჩინოსნებს დავით ვეკუას, მამუკა აბაშიძეს და დავით ჩუბინიძეს.
გიორგობიანის განცხადებით, 2012 წლის 18 აგვისტოს ბაჩანა ახალაიამ ბრძანება გასცა, სასწრაფოდ შეეკრიბათ I სამმართველოს პირადი შემადგენლობა, რასთან დაკავშირებითაც I სამმართველოს იმჟამინდელმა უფროსმა დავით ვეკუამ შს სამინისტროს ბაზაზე პირადი შემადგენლობის სრულად შესაკრებად განგაში გამოაცხადა.
დაახლოებით საღამოს 21.00 საათისთვის შს მინისტრი ბაჩანა ახალაია ბაზაზე თანმხლებ პირებთან ერთად მივიდა. სამწყობრო მომზადების მოედანზე შეკრებილი იყო I სამმართველოს მთელი პირადი შემადგენლობა.
გიორგობიანის განცხადებით, ოფიცრები შეიყვანეს დარბაზში, სადაც ბაჩანა ახალაიამ შვიდ მათგანს მიმართა და უთხრა, რომ არსებობდა ჩანაწერები იმის შესახებ, რომ ისინი თანაუგრძნობდნენ ოპოზიციურ პარტიებს. ახალაიამ მათ მოღალატეები უწოდა. ყველა მათგანი პატივისა და ღირსების შემლახავ მდგომარეობაში ჩააყენა. დავით ვეკუამ კი შვიდივეს სამხრეები ჩამოახია და უთხრა, რომ მათი კარიერა დამთავრდა.
ბაჩანა ახალაიასგან წინასწარ მიღებული ბრძანების თანახმად, დავით ვეკუამ, მამუკა აბაშიძემ და დავით ჩუბინიძემ ზემოთ აღნიშნული პირები და მათთვის საეჭვო რეპუტაციის მქონე 38 თანამშრომელი, თითქოსდა რეინჯერთა მომზადების კურსის გავლის საბაბით, მიიყვანეს შს სამინისტროს სპეციალური მომზადების ცენტრის ტერიტორიაზე, სადაც მიყვანისთანავე შვიდივე დააცალკევეს და მათი ხელმძღვანელობა დაავალეს თავდაცვის სამინისტროდან თითქოსდა გადმოყვანილ, სინამდვილეში კი ამ უწყებასთან კონტრაქტგაწყვეტილ ყოფილ სამხედრო მოსამსახურეებს ალექსი დავითაშვილს, დავით გიორგაშვილს, რობერტ სუთიძეს და ვლადიმერ ზანგიევს.
გიორგობიანის ინფორმაციით, შსს-ს ეს თანამშრომლები ერთი თვის განმავლობაში მძიმე მდგომარეობაში იმყოფებოდნენ, რის შედეგადაც შვიდივე პირმა მიიღო სხვადასხვა ხარისხის სხეულის დაზიანება, მოტეხილობა თუ დაჟეჟილობა.
მოპოვებული მტკიცებულებების საფუძველზე დაკავებულია შსს-ს სპეციალური ოპერაციების ცენტრის უფროსი, ვიცე-პოლკოვნიკი მამუკა აბაშიძე, შს სამინისტროს სტრატეგიული მილსადენების დაცვის საკონტრაქტო თანამშრომელი დავით ჩუბინიძე, საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს სამთო-სადაზვერვო ბატალიონის სამხედრო მოსამსახურეები, კაპრალი დავით გიორგაშვილი, კაპრალი ალექსი დავითაშვილი, რიგითი ვლადიმერ ზანგიევი და რიგითი რობერტ სუთიძე. საქმეში სხვა პირების დადგენისა და დაკავების მიზნით მიმდინარეობს საგამოძიებო მოქმედებები.