გიორგი ჩიქოვანი-ენერგეტიკის განვითარების ფონდის დირექტორი
რამდენი გადაცემა არ უნდა მიუძღვას მერაბ მეტრეველმა ზურაბიშვილთან ერთად ნამახვან ჰესის მშენებლობის განხილვას, მისი აშენების მიზანშეწონილობას, თუ ტექნიკურ საკითხებს ეს იქნება მხოლოდ საქართველოს ისტორიის საკუთრება, მის დღევანდელობაზე საუბარი, თუ რას წარმოადგენს ის. სხვა შემთხვევაში, ეს იქნება ქართული ჟურნალისტიკის კიდევ ერთი სამარცხვინო ფაქტი, სადაც ჟურნალისტს არა აქვს არავითარი მზაობა კომპეტენციის შექმნისა. სადაც მუდმივად ერთი კითხვა ისმება მხოლოდ, რას ირკვევს თავად ჟურნალისტი მეტრეველი და ხვალ რომ მის უფროს ქონდეს გადაწყვეტილება მისაღბი, ან იყოს გადაწყვეტილების მიღებაში განხილვის მონაწილე რა პოზიცია უნდა გააჩდეს მას. ცალსახად ჟურნალისტს არა აქვს კომპეტენცია „ეფერიტორი“ ბიუროკატისა საქმის განხილვაში. არადა ჟურნალისტის უნარზე მოთხოვნა, რომელიც ქვეყანას ურკვევს გარემოებას და ესაუბრება მას ცოტათი მეტია. ჟურნალისტ მეტრეველს არა აქვს არც მონდომება და მზაობა გაირკვიოს თავად, თუ საიდან იწყება ელექტროენერგიის გენერაციის (სახეობრიობის) ობიექტის აშენების მიზანშეწონილობის გარკვე და რას წარმოადგენს ის. რამდენადაა ცალკეული სახეობრიობის ელგენერაციის ობიექტის მშენებლობის მიზანშეწონილობა მთლიან ბალანსში დასაბუთებული. მისი დასაბუთება ძალიან ფაქიზ შეფასებით ანალიზს მოითხოვს, ხოლო ჰესის შემთხვევაში გაცილებით მეტი ფაქტორების ჩართულობას, ვიდრე დღეის ხვრელების ამოვსების (ეკონომიკური მოწყვლადობა, რომელსაც განხილვაც არ გააჩნია) სარგებელი. სახეზეა საქართველო ობიექტი და კომპეტენციის დონე, როგორც სუბიექტი. იხვარჩალით ბაბა >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>ეკონომისტი. საქენერგეტიკული სასაქონლო ბაზრის ორი მოკვლევის მეთოდისტ კონსულტანტი გასული საუკყნის 90-იან წლებში. ოთხი წელიწადი სფეროს კურატორი.>>>>>>>>>>>>>>>სანამ არ დაიდება საქელექტრო ენერგიის მოთხოვნილების სტრატეგიული ბალანსი(განსახილველად, ან ასეთი დოკუმენტი გასაცნობად) ყველა ურთიერთჩამნაცვლებელი სასაქონლო ბაზრის გათვალისწინებით, ყველა ცალკეული შემთხვევა წარმოადგენს სუბიექტურ მიდგომებს, ანუ უფრო სწორედ მიშაიზმს სახელმწიფოსა და ქვეყნის მართვაში, რაც დღეის, ან ახლო ეფექტებზეა გათვლილი.
"მაშინვე გვქონდა ინფორმაცია, რომ ჩანაწერებს სააკაშვილის დავალებით ამონტაჟებდნენ და ესეც ერთ-ერთი მათგანია" - სუბარი მედიაში დაანონსებულ ფარულ ჩანაწერზე
ზილფიმიანი გამოდის ინიციატივით, რომ პატრულის მანქანებს  "თი პი პი" ეწეროს - "ანუ თავაზიანობა, პროფესიონალიზმი და პატივისცემა"