შაბათი, მთვარის ოცდამეათე დღე დაიწყება 07:05-ზე მთვარის პირველი დღე დადგება 14:57-ზე, მთვარე ვერძშია
შუადღემდე დაასრულეთ ძველი საქმეები. გათავისუფლდით უსარგებლო ნივთებისაგან. კარგია შემოქმედებითი საქმიანობა, სწავლა. აკონტროლეთ ემოციები. კარგი დღეა დასვენებისთვის. ბუნებაში, ქალაქგარეთ სასეირნოდ.
საღამოს დაგეგმეთ ახალი საქმეები, მაგრამ მათი დაწყებისგან თავი შეიკავეთ. მოერიდეთ ყველა მნიშვნელოვან საქმეს, გადაწყვეტილებას. კონფლიქტისგან თავი შეიკავეთ. მოერიდეთ ფიზიკურ გადაღლას, მოსალოდნელია ტრავმები. არ გადატვირთოთ კუჭი. მოერიდეთ ცხელ და ცხარე საკვებს. არ მიიღოთ ალკოჰოლი. თავის ტკივილი რომ აირიდოთ, არ გადაიღალოთ გონებრივი სამუშაოთი.
მოვისმინე, კახა კალაძის ინტერვიუ, რაც ნორმალური მსჯელობაა ადამიანისა და მთავარია, ის არ ცდება საღი აზროვნების ფარგლებს. ჩემთვის გაუგებარია ის კითხვები, რაც ქართულ ჟურნალისტიკას გააჩნია მიმდინარე გარემოების განხილვაში. კერძოდ, კითხვები იგება არა საკუთარი მოსაზრებიდან, არამედ რას ამბობს ერთი მხარე მეორეზე. თუმცა ჟურნალისტიკა თავად იმ მხარესთან, საიდანაც წამოვიდა შეფასება არ არკვევს ამ მოსაზრების საფუძვლიანობას. რა გამოდის მხარეების მოზაზრებების შუამავალია ქართული ჟურნალისტიკაა? ამას ხაზს არ გავუსვამდი იმ შემთხვევაში, თუ ეს ცალკეულ შემთხვევას წარმოადგენდეს. არა, ამას თავისი ისტორია გააჩნია, რაც დინებადშია. რას მოგვცემს ეს ჩვენ, დაბადებს შეფასაებასა და საქმიანობაში ეფექტიანობას? ხომ არ დევს ჩვენი დეფიციტების საფუძველი ამაში, რომელიც მოითხოვს გააზრებასა და შესაბამის ცვლილებებს. თუ სურათების გააზრება და შეფასებას რაც უფრო მეტ დროს ვანდომებთ, მით ცუდია საქმისათვის, გადაწყვეტილებების მიღებასა და მოხდენაში. ჩვენი ცხოვრების მახასიათებლები დამოკიდებულია ჩვენი ქცევის ეფექტიანობაზე, რაც მოიცავს შეფასებასა და გასაკეთებელი გააზრებას, თუ არა სხვა შემთხვევაში შექმნის ე.წ. „პერებოით“ სიარულს. უკვე დროა ეს ითქვას და მივხედოთ ამასაც, ხოლო რაც შეეხება მთლიანი სურათის შეფასებას, ვფიქრობთ ივანიშვილის გადაწყვეტილებით დამთავრდა საკაშვილის ხელისუფლებიდან გარდამავალი პერიოდი ქვეყნისა. ერთ მხარეზეა პარტია, რომელიც 9 წელი იქმნებოდა (ენც არც კი იყო პარტია ხელისუფლებაში, რომ მოვიდა და მოსვლაშიც საკადრო რესურსების დეფიციტს განიცდიდა. შემდგომ მიიერთა სხვადასხვა პარტიაც და საკადრო რესურსი), ხოლო მეორე მხარეზეა მოლოდინი საქპოლიმფრასტრუქტურის გაჯანსაღებისა, თუ არა ვივლით ჩაკეტილ წრეში. მირჩევნია დროზე გაიმარჯვოს საღმა აზრმა, ხოლო სახელისუფლო მონაცვლეობა მოხდეს უფრო პოზიტიური საქპოლიმფრასტრუქტურაში. ესა ნორმალური ნიშანი საქმისა და სასურველია სურათების, გარემოების ანალიზსა და შეფასებაზე გადავიდეთ. ეს სხვა დონეა საქმისა, რაც მახასიათებელია დღეს განვითარებული ქვეყნებისათვის, სადაც ინახება ბუნებრიობაში ვინ ვერ ახდენს საქმიანობას ეფექტიანობასა და მისაღებადობაში. ამიტომ რატომ ვუსვამთ ხაზს ვიღაცის მოწყვლადობას, ვიღაცის მარადიულობას და ინტრიგებს, რაღაც შექმნილის დანგრევას, რადგან ასე არსად არავინ საუბრობს, გარდა საქართველოში.
➤ რა შეიცვლება "ქართულ ოცნებაში" ივანიშვილის წასვლით და კობახიძის მოსვლით - "დღის ნიუსრუმის" სტუმარია მმართველი პარტიის გენერალური მდივანი კახა კალაძე
იგეგმება თუ არა გაზაფხულზე მინისტრთა კაბინეტში ცვლილებები? - რას პასუხობს კახა კალაძე გავრცელებულ ინფორმაციას
ლიდერობის მსურველი ბევრია, მათ შორის ყველაზე წონიანები: კობახიძე, გახარია და კალაძე - ვინ ვის ჯგუფშია და რა პროცესები შეიძლება განვითარდეს მმართველ პარტიაში?