"საფრანგეთში, რკინიგზის სადგურზე, ორი დღე ვიჯექი და ვიყინებოდი" - წარმატებული ჩოგბურთელის კარიერული გზა
27 წლის ჩოგბურთელი - სოფიო შაფათავა საქართველოს ნაკრების წევრი და "პირველი ჩოგანი" გახლავთ. მისი კარიერული გზა აღმართ-დაღმართებითაა სავსე. საქართველოში, ჩოგბურთში არსებული რთული სიტუაციის მიუხედავად, სოფიოს ფარ-ხმალი არ დაუყრია და საყვარელი საქმისთვის თავი არ დაუნებებია. წარმატებული ჩოგბურთელისთვის საკუთარი პროფესია შემოსავლის წყაროა, თუმცა ამ დონის მისაღწევად მას უამრავი სირთულის გადალახვა მოუხდა.
ახლახან სოფიო შაფათავა სპორტული ფეხსაცმელების, ტანსაცმლისა და ჩოგნების მწარმოებელი ცნობილი მსოფლიო ბრენდების სახეც გახდა... სპორტსმენმა ისიც გაგვიმხილა, რომ სპორტული ფსიქოლოგიის შესწავლას აპირებს...
- ჩოგბურთის თამაში საკმაოდ გვიან - 10 წლისამ დავიწყე. თავდაპირველად, წონაში დაკლების მიზნით ვთამაშობდი. შემდეგ, მარტინა ჰინგისის სახით კერპი გამიჩნდა და ვარჯიში ამის გამო განვაგრძე. ყოველთვის მინდოდა, ჩემს კერპს სადმე შეჯიბრებაზე შევხვედროდი... მოგვიანებით მარტინა ჰინგისთან შეხვედრის ბედნიერება ბევრჯერ მხვდა წილად. ის ძალიან სასიამოვნო პიროვნება გახლავთ. მასთან ერთად ფოტოს გადაღება ყოველთვის მერიდება. ამ ადამიანს ვიცნობ და ჩემთვის ეს საკმარისია.
- შენს კერპს კორტზე შეხვედრიხარ?
- არა. საკმაოდ უმცროსი ვიყავი, როცა მან ერთეულთა თანრიგში თამაშს თავი დაანება. სამწუხაროდ, მასთან ასპარეზობა ვერ მოვასწარი. ახლა მხოლოდ წყვილების შეჯიბრებებზე გამოდის.
- ჩოგბურთის თამაშის დასაწყებად, საუკეთესო ასაკი რომელია?
- როცა თამაში დავიწყე, მეუბნებოდნენ, - ძალიან გვიანია, არაფერი გამოგივაო. საერთოდ, ჩოგბურთი სპორტის ისეთი სახეობაა, რაც უფრო ადრე დაიწყებ, უფრო გაგიადვილდება... საუკეთესო ასაკი 7 წელია: ბავშვი უკვე კარგად აზროვნებს, შეუძლია, აითვისოს, რასაც მწვრთნელი ეუბნება...GზაPრესს
- ჩოგბურთში შენი კარიერა როგორ განვითარდა? წარმატებას მალევე მიაღწიე?