სოდ-ის ყოფილი უფროსის, ერეკლე კოდუას მიმართ საერთაშორისო ძებნა შეწყდა. ინტერპოლმა ეს გადაწყვეტილება კოდუას ადვოკატების მიმართვის საფუძველზე მიიღო.
ოთარ კახიძე, ერეკლე კოდუას ადვოკატი: - ყოფილი მაღალჩინოსნების, მათ შორის ერეკლე კოდუას მიმართ მიმდინარეობს პოლიტიკური დევნა. ამის საფუძველზე ინტერპოლმა კეზერაშვილისა და ადეიშვილის ძებნის შეწყვეტის გადაწყვეტილება მიიღო, სააკაშვილისთვის დევნის გამოცხადებაზე კი უარი გამოგზავნა. ახლა მიიღო გადაწყვეტილება, რომ კოდუას დევნის საფუძველიც არ არსებობს. ინტერპოლის კონსტიტუციის მე-3 მუხლით აკრძალულია ინტერპოლის ინსტრუმენტების გამოყენება პოლიტიკური საფუძვლებით.
- ჩვენი ინფორმაციით, მან უნგრეთს სთხოვა პოლიტიკური თავშესაფარი და დღესაც იქ იმყოფება. აპირებს ჩამოსვლას?
- თუ დაბრუნდება, დააკავებენ და არა მგონია, ციხეში თავისი ფეხით წავიდეს. მისი ადგილსამყოფელი კი საიდუმლოა, ვერ გავამხელ. კოდუა იმყოფება ევროკავშირის წევრ სახელმწიფოში, რომელმაც ის პოლიტიკური ნიშნით დევნილად აღიარა.
სოსო ცისკარიშვილი, დამოუკიდებელი ექსპერტი: "პროკურატურამ უნდა გასცეს პასუხი კითხვას, რატომ ამოიღო ინტერპოლმა ძებნილთა სიიდან არა მარტო კოდუა, არამედ ადეიშვილი, რომელიც "ნაციონალური" ბოროტების მამამთავარია. წინა მოწვევის პარლამენტის წევრმა, ბათუმის მაჟორიტარმა და ბიზნესმენმა თემურ ჩარკვიანმა თვითმკვლელობით დაასრულა სიცოცხლე, მაგრამ არსებობს მისი წერილი, თუ რატომ მიიღო ასეთი გადაწყვეტილება.