"მაკრონებმა, სტარმერებმა და ფონ დერ ლაიენებმა ცეცხლის შეწყვეტასთან დაკავშირებით მყისიერად შეიცვალეს პოზიცია" - სერგეი ლავროვი
ევროპელმა ლიდერებმა, რომლებიც უკრაინაში ცეცხლის შეწყვეტას ეწინააღმდეგებოდნენ, მკვეთრად შეცვალეს აზრი, - ამის შესახებ რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა, სერგეი ლავროვმა განაცხადა.
მისი თქმით, მარტის დასაწყისში, კიევმა პირველად გამოაცხადა მზადყოფნა, 30-დღიან ცეცხლის შეწყვეტას დათანხმდეს და მოითხოვა მოსკოვის დაუყოვნებელი თანხმობა.
"მაკრონებმა, სტარმერებმა და ფონ დერ ლაიენებმა მაშინვე დაიწყეს ყვირილი, რომ ახლა "ბურთი" რუსეთის პრეზიდენტის, ვლადიმერ პუტინის მოედანზეა. თუმცა სამი დღით ადრე ყველა ამბობდა, რომ არანაირი ცეცხლის შეწყვეტა და რომ მოლაპარაკების მაგიდასთან დაჯდომამდე საჭიროა უკრაინის [იარაღით] "გატენვა“, რათა მას ძალის პოზიციიდან ემოქმედა. მყისიერად შეიცვალეს პოზიცია, როგორც კი ქარი შეიცვალა“, - აღნიშნა ლავროვმა.