საბერძნეთის ეგეოსის კუნძულები, როგორც წესი, ასოცირდება დასვენებასთან და მშვიდ პეიზაჟებთან. მაგრამ ზოგიერთი მათგანზე, მათ შორის სანტორინიზე, ბოლო დღეებში მრავალი ვულკანური აქტივობა დაფიქსირდა.
პარასკევის შემდეგ კუნძულზე ასობით მიწისძვრა დაფიქსირდა, მათ შორის ბევრმა 4,5 მაგნიტუდას გადააჭარბა.
სამთავრობო მოხელეებისა და ექსპერტების მონაწილეობით გამართულ შეხვედრაზე განიხილეს რეგიონში სეისმური აქტივობა და შესაძლო ზომები, რომელიც შეიძლება დიდი მიწისძვრის წინააღმდეგ მიიღონ. პრევენციული ზომის სახით კიკლადის კუნძულებზე სკოლები დაიხურა და ღონისძიებები გაუქმდა. რეგიონში გაიგზავნა საძიებო-სამაშველო ჯგუფები და უპილოტო საფრენი აპარატები. შენობების დაზიანების თავიდან ასაცილებლად აუზები დაიცალა.
”ჩვენ ყველაფერს ვაკეთებთ, რომ მხარი დავუჭიროთ დაუცველებს”, - ამბობს მათიოს ფიტროსი, ადგილობრივი მოხალისე და ვაჭარი. "შშმ პირები, მოხუცები - ბევრს უჭირს გადაადგილება და მათი სახლები ძნელად მისადგომია. არ მეშინია. ჩვენ ვამაყობთ ჩვენი კუნძულით. უბრალოდ იმედი მაქვს, რომ ყველაფერი გამოვა და ეს განსაცდელი მალე დასრულდება."
კუნძულის ერთ-ერთ განსაცვიფრებელ ადგილას, ნეა კამენიში გვხვდება წრიული ფორმის ვულკანი, რომელიც მეცნიერების დასკვნით, შესაძლოა ნებისმიერ დროს ამოქმედდეს.
“დარწმუნებით შემიძლია ვთქვა, რომ ვულკანი მომავალში შეიძლება უეცრად ამოიფრქვეს. თუმცა, ღელვა საჭირო არ არის, რადგან ამ პროცესის შესახებ ბევრად ადრე გვექნება ინფორმაცია და მოსახლეობის ინფორმირებას შევძლებთ. ეს იქნება კონტროლირებადი სიტუაცია და კუნძულისთვის დადებითიც კი, რადგან მეტი ტურისტის ყურადღებას მიიპყრობს,” - აცხადებს გიორგოს ვუგიუკლაკი.
ახლომდებარე წყალქვეშა ვულკანი სახელად კოლუმბო 1650 წელს ამოიფრქვა, რამაც გამოიწვია ცუნამის სერია და ტოქსიკური აირების ლეტალური ღრუბელი.
1956 წელს 7,7 მაგნიტუდის მიწისძვრა მოხდა კუნძულ ამორგოსთან, რამაც მნიშვნელოვანი ზიანი მიაყენა კუნძულსა და მეზობელ სანტორინის. მას რამდენიმე წუთის შემდეგ მოჰყვა 7.2 მაგნიტუდის ბიძგები, სანტორინის მახლობლად. ეს იყო ყველაზე დიდი მიწისძვრა მე-20 საუკუნეში, რამაც გამოიწვია 30 მეტრიანი ცუნამი, შედეგად დაიღუპა 53 ადამიანი, 100-ზე მეტი დაშავდა. მიწისძვრის შედეგად 500-ზე მეტი სახლი დაინგრა, კიდევ ბევრი მძიმედ დაზიანდა.
მიწისძვრები მხოლოდ ერთ ადგილას არ ხდება. არეულობა დაიწყო თავად სანტორინის შიგნით, მაგრამ სეისმური აქცენტი სწრაფად გადავიდა ოფშორში.
მიწისძვრების ნიმუში ასევე განსხვავდება კლასიკური მიწისძვრის თანმიმდევრობისგან. ხშირად, ხარვეზი იშლება და წარმოქმნის მის უძლიერეს მიწისძვრას - მთავარ ბიძგს - რომელსაც შემდეგ (ჩვეულებრივ) მოჰყვება მზარდი სუსტი ბიძგები.
იმისთვის, რომ ვიმსჯელოთ იმაზე, თუ რა შეიძლება მოხდეს უახლოეს დღეებსა და კვირებში, პირველ რიგში უნდა ვუპასუხოთ მთავარ კითხვას. "ეს მიწისძვრები დაკავშირებულია ვულკანურ აქტივობასთან თუ ტექტონიკურ აქტივობასთან?" - ამბობს პრეინი.
საბედნიეროდ, კალდერაზე ორიენტირებული მიწისძვრები მხოლოდ დროებითი იყო. ამჟამად, მიწისძვრის აქტივობა ფოკუსირებულია ჩრდილო-აღმოსავლეთით. ის არ გროვდება არცერთი ვულკანის ქვეშ.
ეს ოფშორული მიწისძვრები ასევე არ ავლენს აღმავალი მაგმის არცერთ ნიშანს და არც თან ახლავს ტიპური ამოფრქვევის წინა ნიშნები, როგორიცაა მიწის შეშუპება და დეფორმაცია ვულკანის ფერდობებზე.