“მავანნი იქამდეც კი მიდიან, რომ იმის ნაცვლად, დააცხრონ მდგომარეობა, ლამობენ, ბავშვებიც ჩართონ დაძაბულ პროცესში“ - მეუფე შიო
“ეკლესიის მხრიდან არაერთი მოწოდების მიუხედავად, ადგილი ჰქონდა დაუნდობელი მოქმედებების ფაქტებს - მავანნი იქამდეც კი მიდიან, რომ იმის ნაცვლად, დააცხრონ და დაამშვიდონ მდგომარეობა, ლამობენ, სასკოლო ასაკის ბავშვებიც კი ჩართონ ასეთ დაძაბულ პროცესში“, - ამის შესახებ საპატრიარქო ტახტის მოსაყდრე, სენაკისა და ჩხოროწყუს მიტროპოლიტმა შიომ (მუჯირი) ყოვლადწმინდა ღვთისმშობლის ტაძრად მიყვანების დღესასწაულზე ქადაგებისას განაცხადა.
მისი თქმით, ამ პერიოდში ყველამ ლოცვები უნდა გააძლიეროს მშვიდობისთვის და აქციებზე დაშავებული ადამიანების გამოჯანმრთელებისათვის.
• ძვირფასო ძმებო და დებო, მინდა, დღეს ასევე შევეხო ჩვენს ქვეყანაში მიმდინარე მოვლენებს.
ჩვენ, ყველანი, გულისტკივილით და შეშფოთებით ვადევნებთ თვალ-ყურს საპროტესტო აქციებს ჩვენს დედაქალაქში. როგორც ვხედავთ, ვითარება ძალიან დაძაბულია. ეკლესიის მხრიდან არაერთი მოწოდების მიუხედავად, ადგილი ჰქონდა დაუნდობელი მოქმედებების ფაქტებს, რის შედეგადაც დაშავდნენ ადამიანები როგორც მომიტინგეთა, ასევე სამართალდამცავთა შორის.
• სამწუხაროდ, მავანნი იქამდეც კი მიდიან, რომ იმის ნაცვლად, დააცხრონ და დაამშვიდონ მდგომარეობა, ლამობენ, სასკოლო ასაკის ბავშვებიც კი ჩართონ ასეთ დაძაბულ პროცესში, ამ აქციებში და კიდევ უფრო მეტი ესკალაცია და დაძაბულობა შესძინონ ამ მოვლენებს, რისი დაშვებაც, რა თქმა უნდა, დამღუპველი იქნება ჩვენი ქვეყნისთვის.
მასთან დაკავშირებით მინდა, გადმოგცეთ სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქ ილია II-ის ლოცვა-კურთხევა, რომ ამ პერიოდში ყველამ განსაკუთრებით უნდა გავაძლიეროთ ლოცვები მშვიდობისთვის.
სამღვდელოებას გეძლევათ ლოცვა-კურთხევა, რომ ვითარების დამშვიდებამდე ყოველდღიურად ტაძრებში ჩატარდეს პარაკლისები საქართველოს მშვიდობისთვის, დამშვიდებისთვის, შერიგებისთვის, სიყვარულის გაძლიერებისა და ამ აქციებზე დაშავებული ადამიანების გამოჯანმრთელებისათვის.
კიდევ ერთხელ გილოცავთ ღვთისმშობლის ტაძრად მიყვანების დღესასწაულს; ყოვლადწმინდა ღვთისმშობლის ლოცვა შეგეწიოთ თქვენ და სრულიად საქართველოს. ყოვლადწმინდა დედა ღვთისმშობლის მეოხებით და ლოცვით ღმერთმა დალოცოს, გააძლიეროს, გაამთლიანოს და დაამშვიდოს საქართველო, ამინ“,- განაცხადა მეუფე შიომ.