“ფრანკენშტაინი“ რეალობად იქცა - ჩინელმა მეცნიერებმა შექმნეს რობოტი, რომელსაც ადამიანის ტვინი მართავს
ჩინელმა მეცნიერებმა შექმნეს “ფრანკენშტაინი“ - რობოტი, რომელსაც ადამიანის ტვინი მართავს. ამის შესახებ დასავლური მედია აქტიურად წერს. როგორც dailymail იუწყება, რობოტი ლაბორატორიაში გამოზრდილი ტვინით მუშაობს, რომელიც ადამიანის იდენტურია. ის რობოტის “ნერვულ სისტემასთან“ კომპიუტერული ჩიპის გამოყენებით ურთიერთქმედებს.
ტვინი ფუნქციონირებს როგორც ადამიანის ტვინი და AI ალგორითმის გამოყენებით აიძულებს რობოტს გადაადგილდეს, დაიჭიროს ობიექტები და თავიდან აიცილოს დაბრკოლებები.
შემქმნელების მტკიცებით, ტვინი ავლენს ინტელექტის ნიშნებს. ისევე როგორც ადამიანის ტვინს, - აქვს კიდურების ავტონომიური გადაადგილების უნარი. რობოტს არ აქვს თვალები და რეაგირებს მხოლოდ ნეირონების მიერ გაგზავნილი ელექტრული და სენსორული სიგნალებით.
• ტვინის შესაქმნელად ჯგუფმა გამოიყენა ღეროვანი უჯრედები - ეს არის უჯრედის ტიპი, რომელიც ადრეულ ემბრიონის განვითარებაში არსებობს.
გუნდის განცხადებით, ტექნოლოგია ჯერ კიდევ საჭიროებს დახვეწას, თუმცა, არსებული მიღწევაც წარმოუდგენელია.