"აი, რატომ უნდა ისწავლოს მსოფლიომ საქართველოსგან. მხოლოდ "ქართვლის დედის" მაგალითი კმარა..." - რას ფიქრობს და რის დაწერას გეგმავს მექსიკელი ქოუჩი საქართველოზე?
"სტუმართმოყვარეობის კუთხით საქართველო მსოფლიო ტოპ-ხუთეულშია", - ამბობს საერთაშორისო ექსპერტი, ქოუჩი მაინდი ლინდერი, რომელიც მესამე წელია მსოფლიოს გარშემო მოგზაურობს და იმ ქვეყნებს იკვლევს, რომლებსაც სტუმარმასპინძლობაში ბადალი არა ჰყავთ. მაინდი მალე გამოსცემს სახელმძღვანელოს, სადაც მექსიკელი ექსპერტი ბიზნესმენებსა და მეწარმეებს კონსულტაციას გაუწევს, თუ რა როლი აქვს ბიზნესში სტუმართმოყვარეობას და როგორ შეიძლება ამ თვისებით მოიზიდო მომხმარებელი. სწორედ ამ სახელმძღვანელოში მოხვდა საქართველო, როგორც უბადლო მასპინძელი. წიგნის გაყიდვა სამხრეთ ამერიკასა და ევროპაში იგეგმება. - რა არის შენთვის, როგორც ქართველისთვის, სტუმართმოყვარეობა? - მეკითხება მაინდი ლინდერი. სტუმართმოყვარეობაზე პირველი ვაჟა-ფშაველას "სტუმარ-მასპინძელი" მახსენდება და ვუყვები, ვინ არის ვაჟა ქართველებისთვის და რას გვასწავლის მისი უკვდავი პოემა "სტუმარ-მასპინძელი". მექსიკელი ქოუჩი გაოცებული უსმენს ჩემს ნაამბობ "სტუმარ-მასპინძელს", სავარაუდოდ, მისთვის ცოტა მისტიკა და სიმამაცის გასაოცარი სინთეზია ამ პოემაში. ამით ხსნის ქართველების თავდაუზოგავ მასპინძლობას და უფრო ინტერესდება საქართველოთი. მექსიკელმა ბიზნესექსპერტმა, რომელიც მეწარმეებს ბიზნესის განვითარების იარაღად სწორედ სტუმართმოყვარეობის განვითარებას ურჩევს, რატომ მოახვედრა საქართველო სასურველი ქვეყნების სიაში და რა უნდა ისწავლოს მსოფლიომ საქართველოსგან? - ამ კითხვებზე თავად მაინდი ლინდერი გვიპასუხებს, რომელიც საქართველოს უკვე მესამედ სტუმრობს.
- სითბო და კომუნიკაბელურობაა, რასაც ყოველ ჯერზე ვგრძნობ, როდესაც საქართველოში ჩამოვდივარ. ეს ჩემი მეოთხე სტუმრობაა საქართველოში ბოლო 48 თვის განმავლობაში. თბილისი არის ქალაქი, რომელიც ყოველთვის მაიძულებს გავიღიმო. ვგიჟდები "ქართვლის დედაზე" - ცალ ხელში ღვინით სავსე თასი, რომელიც მასპინძლობის სიმბოლოა, მეორე ხელში კი ხმალი, საჭიროების შემთხვევაში მტერს რომ დახვდეს, საოცრება არ არის? ულამაზესია, მამაცი, იმავდროულად, თბილი და სტუმართმოყვარე. აი, რატომ უნდა ისწავლოს მსოფლიომ საქართველოსგან. მხოლოდ "ქართვლის დედის" მაგალითი კმარა, სხვა თუ არაფერი. 55 ქვეყანა მოვიარე ბოლო 2 თვის განმავლობაში და არცერთია საქართველოსნაირი. სტუმართმოყვარეობაში თქვენ ბადალი არ გყავთ. კავკასიასა და აღმოსავლეთ ევროპაში საქართველო ჩემთვის უკონკურენტოა. გააგრძელეთ კითხვა
ამ სტუმართ-მოყვარეობით მალე თბილისს სახელს შევუცვლით და მუმბაის ფილიალად გადავაქცევთ.